10 Ağustos 2020

Website Nasıl Hızlandırılır?

Web sitenin hızlı açılması, hem kullanıcılar hem de Google tarafından çok önemli bir kriterdir. Fakat bunun için uygulanması gerekenler vardır. Sitenizin hızını arttırmak için mevcut bir çok yol bulunmakta ancak biz içeriğimizde bunlardan sizin için en iyi olanlarını seçtik ve kısaca bahsettik. İşte sitenizin hızını arttırmak için uygulamanız gereken kriterler.

HOSTİNG SEÇİMİ

Forumlarda dağıtılan sponsor, kurumsal olmayan ve teknik anlamda yetersin olan hostingler sizlere daima sorun çıkartacaklardır. Kurumsallaşmış ve 7/24 online olarak ulaşabileceğiniz firmaları tercih etmeniz gerekmektedir. Fakat, sitenizin hızını belirleyecek olan en önemli bölüm Uptime Süresi olacaktır. Yüksek bir Uptime Süresine sahip firmalar ile birlikte çalışmanız web sitenizin hızı ile tamamen doğru orantılıdır.

RESİMLERİ KÜÇÜLTMEK

Resimleri küçültmek (optimize etmek) web site hızınızı arttırmak açısından sizin için en önemli ipucudur. Çünkü sitenizde gereğinden büyük boyutlara sahip olan resimler size ciddi zorluklar yaşatacaktır. Bu sebeple resimleri optimize etmeniz gerekebilir. Bunu bitçok farklı yol ile gerçekleştirebilirsiniz; eğer photoshop programı bilgisayarınızda yüklü ise ‘’File-Save For Web’’ bölümünü kullanabilir ya da bunları sizin yerinize yapabilecek olan sitelerden yararlanabilirsiniz.

KODLAMA HATALARINI DÜZELTMEK

Bu konuda piyasada bulunan ücretsiz temaları kullanmamanız, yapabileceğimiz en önemli öneri olacaktır. Bunun sebebi ise, kullanılan kodlar içerisinde oluşan uyuşmazlıklar, gereksiz fazla sorgulama işlemleri ve bazı kurallara uyulmamasıdır. Bu yüzden bir kaç tane tema değiştirmeniz gerekebilir ya da temayı satın almadan önce kullanıcıların yorumlarını dikkate alıp, değerlendirip ondan sonra bir tema satın almanızı önermekteyiz.

İÇERİK DAĞITIM AĞI KULLAMAK

Web sitesi hızını arttırmak için gereken en etkili yollardan bir diğeri de içerik dağıtım ağı kullanmaktır. İçerik dağıtım ağları; CSS, JavaScript, imajlar, belgeler, videolar vb. gibi sitenizin statik unsurlarını, dosyalarını kopyalamanızı ve saklamanızı sağlamakta olan, dünya çapında kullanılan ve geçerli olan bir sunucular ağıdır. Daha sonra bu unsurlar bulundukları konuma daha yakın bir sunucu üzerinden ziyaretçilere gönderilmektedir. Örnek vermek gerekirse; web siteniz Türkiye’deki bir sunucuda host edilmekteyse, dünyanın başka yerinden de sitenize girmek isteyen kullanıcıların içeriğinizin tarayıcılarına ulaşması için, ülkenizdeki kullanıcılara göre daha uzun süre beklemek zorunda kalırlar. Eğer bir içerik dağıtım ağı kullanırsanız, bu süre çok ciddi bir oranda azalmaktadır, çünkü statik içerik bu kullanıcılara çok daha yakın konumdaki bir sunucu üzerinden dağıtılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 404 found hatası çözümü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About admin

Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümü mezunuyum. Meslek Lisesi yıllarımda birçok Elektronik projelerde bulundum. Kendime ait (çizim, baskı ve dizim) invertör devresi, ses yükselteç (amplifikatör) devresi, tam dalga doğrultmaç devresi gibi projeleri yaptım. Elektronik alanda her türlü yeni bilgiyi merak eden, araştıran ve bulduğu bilgiyi uygulamaya çalışan, aynı zaman da hobi olarak Web alanında kodlama bilgimi, sunucu yönetimi, e-ticaret girişimleri konusunda da sürekli olarak kendimi geliştirmeye çalışmaktayım. Elimden geldiğince soru soran her arkadaşa yardımcı olmayi, bilmediğim konularda benimde araştırarak öğrenmeme sebiyet vermesinden dolayı büyük bir merakla öğrenip öğretmeyi seviyorum.

Check Also

Blog Nedir? Blog Nasıl Yazılır? Blog Ne İşe Yarar?

Blog Nedir? Blog Nasıl Yazılır? Blog Ne İşe Yarar? Bloglar online dünyada daha alakalı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir