RSS Nedir? Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnternette çok fazla zaman geçiriyorsanız, bloglardan ve web sitelerinden haberdar olmanın bir yöntemi olarak RSS yayınlarının farkında olabilirsiniz. Peki bu teknoloji tam olarak nedir? Daha da önemlisi, hem tüketici hem de içerik yayıncısı olarak size nasıl fayda sağlayabilir?

 

Rss’ye Kısa Bir Giriş

RSS (Rich Site Summary/ Zengin Site Özeti), 1990’ların sonlarında oluşturulmuştur. Web sitesi içeriğinin diğer sitelerde kullanılmak üzere sendikalaştırılmasına izin verecek şekilde geliştirilmiştir. Bugün, sıklıkla değişen içeriği, en sık haber başlıklarıyla birlikte forum yazılarını, video içeriğini, blog yorumlarını ve takvim etkinliklerini yayınlamak için kullanılan çok popüler bir standart formattır.

 

İçerik Okumak İçin RSS Feed Kullanma

RSS’nin en büyük avantajı, her bir web sitesine tıklayıp yeni içerik olup olmadığını görmek yerine, içeriğin tek bir merkezi konumda size gelmesidir. RSS yayınlarını kullanmanın en yaygın yöntemi, Google Reader gibi bir yayın okuyucusu veya toplayıcı olarak bilinen bir uygulamadan yararlanmaktır.

 

RSS feed’e, Google Reader’ın içinde veya orijinal web sitesinde bulunan bir düğmeyi tıklatarak abone olabilirsiniz. Sonrasında okuyucu programı her yeni içerik yayınlandığında size bildirim gönderecektir. Ek olarak, abonelikler klasörler halinde düzenlenebilir ve belirli bir feed artık sizi ilgilendirmiyorsa aboneliği iptal etmek kolaydır.

 

Bir RSS okuyucu kullanarak, hangilerinin hemen okumaya değer olduğuna karar vermek için başlıkları kolayca tarayabilir ve her makalenin kısa bir parçasını okuyabilirsiniz. Ek olarak, bazı yayıncılar yayınlarının tam metnini, yayın okuyucunuzdaki bütünüyle okunabilmeleri için bir araya getireceklerdir.

 

Google Reader web tabanlıdır, ancak RSS feed için masaüstü yazılım uygulamaları da bulunur. Ayrıca akıllı telefonunuzdan veya diğer mobil cihazlardan gelen RSS Feed’lerine ayak uydurabilirsiniz.

 

İşletmenizin RSS Feed’ini Tanıtmanın Yararları

Ayrıca, bir web yöneticisi veya işletme sahibiyseniz, RSS yayınlarının sizin için bazı önemli yararları vardır. İçeriğiniz için bir RSS yayını oluşturarak ve ziyaretçileri abone olmaya teşvik edebilirsiniz. Böylece web sitenize rastlayanların içeriğinizle ve markanızla ilgilenmeye devam edecek düzenli okuyucular olmalarına izin vermiş olursunuz.

 

Sonuç olarak, RSS teknolojisi hem tüketici hem de içerik sağlayıcılarına sayısız fayda sağlamayı hedeflemektedir. Kendi içeriğinizi yeni bir izleyici kitlesine pazarlamanız için bir kanal sağlamanın yanı sıra, bilgi yüklemesine maruz kalmadan çevrimiçi makale yığınlarında gezinmenize yardımcı olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz Blog Sitesi Nasıl Kurulur? başlıklı makalemizde blog nasıl kurulur, blog nedir ve blog sitesi kurmak hakkında bilgiler verilmektedir.

About admin

Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümü mezunuyum. Meslek Lisesi yıllarımda birçok Elektronik projelerde bulundum. Kendime ait (çizim, baskı ve dizim) invertör devresi, ses yükselteç (amplifikatör) devresi, tam dalga doğrultmaç devresi gibi projeleri yaptım. Elektronik alanda her türlü yeni bilgiyi merak eden, araştıran ve bulduğu bilgiyi uygulamaya çalışan, aynı zaman da hobi olarak Web alanında kodlama bilgimi, sunucu yönetimi, e-ticaret girişimleri konusunda da sürekli olarak kendimi geliştirmeye çalışmaktayım. Elimden geldiğince soru soran her arkadaşa yardımcı olmayi, bilmediğim konularda benimde araştırarak öğrenmeme sebiyet vermesinden dolayı büyük bir merakla öğrenip öğretmeyi seviyorum.

Check Also

Patent Nedir? Nasıl Alınır?

Patent Nedir? Nasıl Alınır? Patent ile Marka Tescil Farkı Nedir? Fikri mülkiyet, insan aklının bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir