28 Şubat 2021

Prestashop Yurtiçine Ayrı Yurt Dışına Ayrı Kargo Ücreti Çözümü

Merhaba arkadaşlar. Bundan 5 yıl önce e-ticaret sektörüne atılmaya karar verdim ama tam olarak hangi altyapıyı kullanacağıma hâla karar verememiştim. Prestashop ve Opencart ile birer tane site kurulumu yaptım. İkisi arasında en çok beğendiğim prestashop olmuştu. Fakat, yönetim paneli o kadar karışık gelmişti ki; bir girdiğim menüyü bile daha sonraki arayışımda bulamıyordum. Neyse ki alıştık ve artık ürünleri yükledik ama bu kargoları nasıl ücretlendireceğim?

İşte sorunum tamda burada başladı. Yurtdışına giden kargolar mağlum çok yüksek ücretleri var yurtiçi daha cazip ama yuurtdşınada ürün satmam gerekliydi. Bunu Prestashop’a nasıl entegre edecektim? Neyse lafı fazla uzatmayayım çözümünü aşağıdaki işlemleri yapa yapa deneme yanılma yöntemi ile buldum. Umarım işinize yarar.

1-) Ptt ile Yurtiçine yapılan gönderiler için 5.93 (Kdv Hariç) + %18 Kdv = 7₺ kargo ücreti yansıttım.

2-) Ptt Türkiye için 1 adet kargo oluşturdum.


3-) Ptt Türkiye içi 100₺ üzeri alışverişler için  1 adet ücretsiz kargo oluşturdum.

4-) Ptt Turpex (Yurtdışı) ister 1₺ olsun ister 500₺ olsun Almanya ve Fransa’ya çıkan her kargo için 100₺ kargo ücreti belirttim.

Bu işlemleri sırası ile yaptığınız taktirde sizlerde yaşamış olduğunuz sorunu çözeceğinize inanıyorum.

About admin

Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümü mezunuyum. Meslek Lisesi yıllarımda birçok Elektronik projelerde bulundum. Kendime ait (çizim, baskı ve dizim) invertör devresi, ses yükselteç (amplifikatör) devresi, tam dalga doğrultmaç devresi gibi projeleri yaptım. Elektronik alanda her türlü yeni bilgiyi merak eden, araştıran ve bulduğu bilgiyi uygulamaya çalışan, aynı zaman da hobi olarak Web alanında kodlama bilgimi, sunucu yönetimi, e-ticaret girişimleri konusunda da sürekli olarak kendimi geliştirmeye çalışmaktayım. Elimden geldiğince soru soran her arkadaşa yardımcı olmayi, bilmediğim konularda benimde araştırarak öğrenmeme sebiyet vermesinden dolayı büyük bir merakla öğrenip öğretmeyi seviyorum.

Check Also

E-ticaret’in Püf Noktaları

Birçok acemi için e-ticarete başlamanın en zor yanı, hangi ürünlerin online olarak satılacağına karar vermektir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir