4 Aralık 2020

İnternet Kopma Sorunu Çözümü (SNR yükseltme veya düşürmek)

İnternet Kopma Sorunu (SNR yükseltme veya düşürmek) Nasıl Çözülür?

VMG3312-B10A modem için:

1-) Tarayıcınızdan 192.168.2.1 adresine girerek modem arayüzüne erişim sağlayın. Bu alanda sizden erişim için kullanıcı adı ve parola sorulacaktır. Genelde kullanıcı adı: admin  şifre: 1234 olur fakat bu şifreyi daha önce değiştirdiyseniz, kendi belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirsiniz.

2-)Zyxel modemlerde Hat Değerlerini görmek için arayüzdeyken sistem monitörü => xDSL İstatistikleri sekmesini giriş yapabilirsiniz.

 

 

3-) Gördüğünüz üzere İnternet Servis Sağlayıcım üzerinden normalde 75mbps’lik paket kullanmama rağmen modem hattım üzerine modeme ulaşan hızın hepsini kullanmaya çalışıyor. Bu da Snr değlerinin düşerek (Benim Snr Değerim 8.8 dB) sürekli hat zayıflamasına ve kopmalara sebebiyet veriyor. Kullanmış olduğum intenetin servis sağlayıcısı ile defalarda görüşmeme rağmen bu sorunu çözemedim. Hızımı direkt olarak 50mbps’ ye indirmemi söylediler. Ben ise, hızımı 60 mbps olarak kullanmamı istediğimde bu şekilde ara değerlerde işlem yapamayacaklarını ilettiler.

Neyse uzatmadan konuya gireyim 🙂

4-) SNR Margin değeleri biraz düşük bu sebeple bunu yükseltme işlemi yapacağım ama bu değeri yükseltirken internete erişim yapacağınız hızda düşüş olacağını unutmayın. Hız ne kadar düşükse SNR değeri o kadar yüksek olur.

5-) PUTTY isimli ssh yazılımını ilgili linkten: https://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/latest.html indiriyoruz.

6-) PUTTY.exe yönetici olarak çalıştırın host name 192.168.2.1 yazın altta •Telnet seçin ve Open butonuna tıklayın.

7-) Gelen ekrana admin yazın ve alt satırda sizden password isteyecektir. Bu alana şifrenizi yazın. (Şifre yazarken Linux sistemler güvenlik sebebiyle ekranda yazılan karakterleri göstermez)

 

8-)Daha sonra alt satıra size vermiş olduğum  Code: xdslctl configure –maxDataRate 80000 4000 100000

Kodu yapıştırarak hızını ve Snr değerlerinizi ayarlayınız. Daha sonra enter tuşuna basınız.

 

80000: maxmimum download ve 4000: maksimum upload’ı ifade ediyor modem arayüzünde görmüş olduğunuz maksimum hızdan ortalama 5-10mbps daha düşük yazarsanız daha stabil bir internet erişiminiz olabilir. Ben normalde 75mbps kullanırken şuanda yaptığım ayarlamalarda download değerlerini 70mbps’ye düşürdüm.

9-) Bu işlemi yaptıktan sonra DSL ışığınız sönecek ve ortalama 1 – 1.5 dk. (Modeme göre değişiklik gösterebilir) içinde kırmızı renk olup, tekrar yeşile dönecektir.

10-) Modem ara yüzüne gelin sayfayı yenileyin  sistem monitörü => xDSL İstatistikleri  sekmesine girdiğinizde SNR değerine ve hızları kontrol edebilirsiniz. Gördüğünüz üzere aşağıdaki resimde benim kendi modemim için yapmış olduğum ayarlar mevcut. Konunun ilk başında görünen resimde SNR değerim 9.1dB iken şuanda yapmış olduğumuz ayar sonucunda 11.6dB oldu. Buna doğru orantılı olarak da 79mbps olan internet hızım 70mbps ye düştü.

NOT: Bu  yapılan ayarlar modem kapatılıp açılınca eski haline gelmektedir. Elektrik kesintisi olmadığı  ve modemin enerjisini keserek kapatma işlemi yapmadığınız sürece geçici çözüm arayan ve oyun oynarken bağlantı kopmasını istemeyenler ve rahatlıkla kullanabilir.

Daha detaylı ve kalıcı çözümler için hizmet almakta olduğunuz İSS ile görüşme sağlamanız gerekmektedir.

 

Kalite aralıklarına göre Signal to Noise(SNR) Margin (Gürültü değerleri)

 • 0 dB – 6 dB Dsl bağlantısı gerçekleşmez ya da sürekli düşer.
 • 7 dB – 14 dB Dsl bağlantısı gerçekleşir fakat düşme meydana gelebilir.
 • 15 dB – 25 dB Hat kalitesi iyi.
 • 26 dB – 30 dB Hat kalitesi çok iyi.
 • 31 dB – 35 dB Hat kalitesi mükemmel.
 • Attenuation (Zayıflama değerleri)
 • 0 dB – 20 dB Santrale çok yakın.
 • 20 dB – 30 dB Santrale yakın
 • 30 dB – 40 dB Santral mesafesi iyi
 • 40 dB – 60 dB Santral mesafesi ortalama
 • 60 dB – 65 dB Santrale uzak

 

 

About admin

Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümü mezunuyum. Meslek Lisesi yıllarımda birçok Elektronik projelerde bulundum. Kendime ait (çizim, baskı ve dizim) invertör devresi, ses yükselteç (amplifikatör) devresi, tam dalga doğrultmaç devresi gibi projeleri yaptım. Elektronik alanda her türlü yeni bilgiyi merak eden, araştıran ve bulduğu bilgiyi uygulamaya çalışan, aynı zaman da hobi olarak Web alanında kodlama bilgimi, sunucu yönetimi, e-ticaret girişimleri konusunda da sürekli olarak kendimi geliştirmeye çalışmaktayım. Elimden geldiğince soru soran her arkadaşa yardımcı olmayi, bilmediğim konularda benimde araştırarak öğrenmeme sebiyet vermesinden dolayı büyük bir merakla öğrenip öğretmeyi seviyorum.

Check Also

Patent Nedir? Nasıl Alınır?

Patent Nedir? Nasıl Alınır? Patent ile Marka Tescil Farkı Nedir? Fikri mülkiyet, insan aklının bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir