5 Ağustos 2020

Hosting Nedir ? Hosting Seçimi Nasıl Olmalıdır?

 

Hosting nedir? Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Sitelerin çalışması için gerekli olan ve sunucuda size ayrılan özel bir web sitesi hizmetine hosting denir. Hosting nedir? Web siteniz için sunucu yaniserver tarafından sağlanmakta ve bu konuda işlem yapabildiğiniz bir yapının arka plandaki bir sunucu ile günün her saati açık durup işlem yapmaya hazır durumda olan bir uygulama türüdür. Kısacası web sayfalarınızı yüklemek için bilgisayarınızda alana ihtiyaç duyarsınız. Sitenizin çalışabilmesi için yapılandırılan sunucularda size yer verilmesi demektir.

Sunucular datacenter dediğimiz özel odalarda saklanmaktadır. Bu odaların amacı sistem mühendisi, jeneratör, klima, Metro, internet gibi materyaller bulunmaktadır. Bunların hepsi hosting oluşturmaktadır. Ayrıca maillerde bu sunucular üzerinden saplanmaktadır.

Hosting Nedir? Firma Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosting firması seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden biri hosting firmaların kaç yıldır çalıştığı, hosting nedir? Gibi soruların anlaşılır bir şekilde ve doğru açıklanmasıdır. Firmayı seçerken sayfanın yorumları mutlaka okunmalıdır.

Hosting seçimlerinde ön önemli unsurlardan biride hosting alanıdır. Yani web sitenizde kullanacağınız yazı, video ve resimler gibi materyallerin saklanacağı alanın genişliğidir. Alacağınız alanın boyutu geniş değil ise uzun vadede mail trafiğinizi olumsuz etkileyebilir. Hostinlerde mail kullanımı web sitesi kullanıcısı için önemli bir unsurdur. Alınacak olan hosting paketlerinde kaç tane mail adresi açılabilir buna dikkat edilmelidir. Kısaca siteniz ve mail adresiniz için aldığınız alan boyutu, genel özellikler ve sunucunun desteklediği programlar, sunucunun hızı, sunucunun bulunduğu yer ve sabit ip kullanımı hosting alırken dikkat edilmesi gereken konulardır.

Hosting Nedir? Paketi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat edilmesi gereken konular tamamen sitenize bağlıdır. Siteye girecek kullanıcı sayısı, sitenizin türü vs. hosting nedir? Paket alırken nelere dikkat edilmeli gibi birçok soru işaretleriniz olabilir. Burada tek yapmanız gereken hostingin ne işe yaradığını öğrenmek, paketi alırken aylık transfer, disk, e posta, işlemci, ram, Linux mu Windows mu? Gibi unsurlara dikkat etmektir. Sorun yaşamamanız için hosting hizmeti alırken sunucunun genel özellikleri ve desteklediği programların bilgisayarınıza ve oluşturacağınız sitenize uygun olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hosting Paketinizin Google Sıralamasındaki Önemi! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About admin

Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümü mezunuyum. Meslek Lisesi yıllarımda birçok Elektronik projelerde bulundum. Kendime ait (çizim, baskı ve dizim) invertör devresi, ses yükselteç (amplifikatör) devresi, tam dalga doğrultmaç devresi gibi projeleri yaptım. Elektronik alanda her türlü yeni bilgiyi merak eden, araştıran ve bulduğu bilgiyi uygulamaya çalışan, aynı zaman da hobi olarak Web alanında kodlama bilgimi, sunucu yönetimi, e-ticaret girişimleri konusunda da sürekli olarak kendimi geliştirmeye çalışmaktayım. Elimden geldiğince soru soran her arkadaşa yardımcı olmayi, bilmediğim konularda benimde araştırarak öğrenmeme sebiyet vermesinden dolayı büyük bir merakla öğrenip öğretmeyi seviyorum.

Check Also

FTP Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Amaçla Kullanılır?

FTP Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Amaçla Kullanılır? Dosya Aktarım Protokolü (FTP), bilgisayarlar arasında dosya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir