4 Aralık 2020

‘File is too large to open’ error MSSQL

Bu problemin sebebi mssql veritabanında çalıştırmak istediğimiz .sql uzantılı dosya boyutunun büyük olmasından kaynaklanmaktadır. İlk işimiz bu şekilde yüksek boyutlu dosyalarda ‘Generate Script’ yardımıyla backup alıp tekrar bu dosyayı çalıştırmaktansa veritabanımızın .bak uzantılı hale getirmemiz işlemlerin daha kolay olmasını sağlayacaktır. Ancak bu yöntemi denediğimizde işlem başarısız oluyorsa ve ‘Generate Script’ aracılığıyla bu işlemi yapmak zorundaysak çözümü aşağıda.

Windows+R+Enter kombinasyonu ile cmd yazarak komut satırı penceresini açıyoruz.
Açılan pencerede şu komutları yazıyoruz. ‘sqlcmd -S SERVERNAME\INSTANCE_NAME -i C:\dosyakonumu\dosyaismi.sql’
Yukarıdaki kodların çalışmaması ve ya hata vermesi durumunda ‘sqlcmd -S . -i C:\dosyakonumu\dosyaismi.sql’ veya ‘sqlcmd -S (local) -i C:\dosyakonumu\dosyaismi.sql’ dosyanızı mssqlde çalıştırabilirsiniz.
Fakat, işlem yaptğımız dosyanın boyutuna göre işlemin tamamlanma zamanıda doğru orantılı olarak artacaktır.

About admin

Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümü mezunuyum. Meslek Lisesi yıllarımda birçok Elektronik projelerde bulundum. Kendime ait (çizim, baskı ve dizim) invertör devresi, ses yükselteç (amplifikatör) devresi, tam dalga doğrultmaç devresi gibi projeleri yaptım. Elektronik alanda her türlü yeni bilgiyi merak eden, araştıran ve bulduğu bilgiyi uygulamaya çalışan, aynı zaman da hobi olarak Web alanında kodlama bilgimi, sunucu yönetimi, e-ticaret girişimleri konusunda da sürekli olarak kendimi geliştirmeye çalışmaktayım. Elimden geldiğince soru soran her arkadaşa yardımcı olmayi, bilmediğim konularda benimde araştırarak öğrenmeme sebiyet vermesinden dolayı büyük bir merakla öğrenip öğretmeyi seviyorum.

Check Also

Sunucu (Server) Nedir, Ne İşe Yarar?

Teknik anlamda, server (sunucu), bir bilgisayar programı veya istemci olarak da bilinen başka bir bilgisayar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir