10 Ağustos 2020

Directadmin Panel Nedir Ne İşe Yarar?

Directadmin Panel Nedir Ne İşe Yarar?

Directadmin; web sitelerinin yönetimini daha kolay hale getirmek için hazırlanan ve kontrol paneli denildiği anda ilk akla gelen paneller arasındadır. Directadmin; lisans ücreti muadiline göre daha uygun olan panel, web tabanlı, grafik ara yüzlü ve hızlıdır.

C panel ve Plesk ardından en fazla tercih edilen kontrol panelidir. Directadmin panel nedir neişe yarar? Açıkladıktan sonra şimdi neden tercih sebebidir, açıklamak gerekir.

Directadmin Panel Neden Tercih Sebebidir?

Kontrol panelleri incelendiğinde bu paneller içinde en fazla tercih edilen Directadmin panel, diğer panaeller göre çok daha fazla tecih edilmektedir. Bunun nedeni hem ucuz olması, hem de kullanımının çok daha kolay uygulanabilir olmasıdır.

Diğer hizmetlere göre ucuz olmasına rağmen arka yüzünün kolaylığı nedeniyle tercih sebebidir. Sadeliği ile dikkat çeken Directadmin, ilk çıktığı günden itibaren aynı tasarıma sahiptir. Bunun yanında dünyanın en hızlı kontrol panelidir.

Sade olmasına rağmen işlevselliği yüksek olan panel diğerlerine göre oldukça uygun fiyatdadır.Kullanımı kolay olan panel web maillerine, admin seçeneklerine ve dosya yöneticisine çok kolay erişim sağlamaktadır.

Panelde oturum açıldığında arayıcının herşeyi kolaylıkla bulmasına olanak sağlar.

Directadmin panel nedir ne işe yarar? Ayrıca neden tercih sebebidir, açıkladıktan sonra directadmin nasıl kullanılır konusuna bakmak gerekir.

Directadmin Nasıl Kullanılır?

Directadmin panel temelde basit bir kullanıma sahiptir. Panelde kullanıcılar üç seviyede yönetim yaparlar.

  • Advin level; sunucunun her yönüyle kontrol edilipkullanıcı ve bayi hesaplarının kolayca yönetilebilir.
  • Reseller level; bu seviyede sadece sunucu altında oluşturulan bayi hesapları yönetilebilir.
  • User level; bu seviyede hosting hesabı seviyesinde üye işlemleri yapılabilmektedir.

Directadmin paneli kullanmanın bir çok yöntemi vardır. Sisteme girip izin vererek kolayca panele ulaşım sağlanabilir.

Directadmin Panel yazılımının kurulum ve sorunsuz çalışması için birtakım  sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar;

  • 500 mhz işlemci,
  • 128 mb ram ve
  • Minimum 2 GB boş alana sahip HDD gerekmektedir.

Tüm bunlardan da anlaşılacağı üzere önce directadmin nedir ne işe yarar? ve daha sonra nasıl kullanılır anlatmaya çalıştık, buna göre directadmin’in neden tercih edildiği elbette ki çok daha fazla anlaşılmış olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Cpanel İle Directadmin Karşılaştırması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About admin

Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümü mezunuyum. Meslek Lisesi yıllarımda birçok Elektronik projelerde bulundum. Kendime ait (çizim, baskı ve dizim) invertör devresi, ses yükselteç (amplifikatör) devresi, tam dalga doğrultmaç devresi gibi projeleri yaptım. Elektronik alanda her türlü yeni bilgiyi merak eden, araştıran ve bulduğu bilgiyi uygulamaya çalışan, aynı zaman da hobi olarak Web alanında kodlama bilgimi, sunucu yönetimi, e-ticaret girişimleri konusunda da sürekli olarak kendimi geliştirmeye çalışmaktayım. Elimden geldiğince soru soran her arkadaşa yardımcı olmayi, bilmediğim konularda benimde araştırarak öğrenmeme sebiyet vermesinden dolayı büyük bir merakla öğrenip öğretmeyi seviyorum.

Check Also

FTP Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Amaçla Kullanılır?

FTP Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Amaçla Kullanılır? Dosya Aktarım Protokolü (FTP), bilgisayarlar arasında dosya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir