10 Ağustos 2020

Cpanel İle Directadmin Karşılaştırması

Cpanel İle Directadmin Karşılaştırması

Yaptığınız bir çalışmaya ya da işinizi, firmanızı tanıtabilmenin en kolay ve hızlı yolu internetten geçmektedir. Bir web sitesi kurarak Dünya’nın her noktasına ulaşabilirsiniz. Bir web sayfası tasarımdan önce domain adı verilen bir alan adı alınması ve hazırladığınız resimleri, yazıları ise hosting adı verilen çalışma alanlarına yüklenmektedir. Çeşitli hosting hizmetleri bulunmaktadır. Cpanel( Control Panel) ve Directadmin ise hosting kontrol panelleridir.

Hosting söz konusu olduğunda Directadmin ya da Cpanel arasında bir seçim yapılması gerekebilir Bu kontrol panelleri ile hosting hesapları kontrol edilmektedir. Cpanel İle Directadmin karşılaştırması yapıldığı zaman Cpanel daha ön plana çıkmaktadır.

Cpanel İle Directadmin Karşılaştırması İle Farklılıkları Nelerdir?

Cpanel ve Directadmin hosting kontrol panelleridir. Directamin; kullanımı kolay bir paneldir. Ancak iş hayatında ihtiyaç duyduğunuz her şeyi karşılayamamaktadır. Çünkü projelerde kullanılan bazı özellikleri bulunmamaktadır. Directamin açıldığı zaman admin, mail, dosya yöneticisi gibi ögeler tek bir ekranda bulunmaktadır. Aranılan ne ise kolay bir şekilde bulunmaktadır.Directadmin’de e-posta yönetimi, gelişmiş özellikler ve hesabınız olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.

Piyasada mevcut olan en iyi kontrol paneli ise Cpanel’dir. Sahip oldukları özellikleri ile projelerde ihtiyaç duyulan özelliklerinin bulunması ve kullanımı kolay olduğu için kullanılmaktadır. Cpanel’ de bulunan mail, dosyalar, domainler, tercihler başta olmak üzere çeşitli kategorilere bölünmüştür.Kurulum ve güncellemeler otomatik olarak yapılmaktadır. Son yıllarda eklenen görsel özellikler ve dil desteği de eklenmiştir.

Cpanel İle Directadmin karşılaştırması yapıldığı zaman;

  • Cpanel’in daha çok özelliği bulunmaktadır.
  • Kullanımı daha kolay olan Cpanel’dir.
  • Cpanel daha hızlı çalışmaktadır.
  • Cpanel aylık olarak satın alınırken; Directadmin ise aylık, üç aylık ve yıllık, sınırsız lisans satın alma seçenekleri bulunmaktadır.
  • Cpanel; Linux sisteminde CentOS, CloudLinux ve RedHat platformlarında; Directadmin ise RedHat, CentOS, FreeBSD ve Debian platformlarında çalışmaktadır.

 

Cpanel İle Directadmin Karşılaştırmasıİle Benzerlikleri Nelerdir?

Cpanel ve Directadmin temel olarak aynı kontrol panelleridir. Cpanel İle Directadmin karşılaştırması yaptığımız bazen az da olsa benzerlikler bulunmaktadır.

Her ikisi de açık kaynak değildir. Bu panelleri kullanabilmeniz için ücret ödemeniz gerekmektedir. Linux sistemlerde çalışmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Hosting Nedir ? Hosting Seçimi Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About admin

Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümü mezunuyum. Meslek Lisesi yıllarımda birçok Elektronik projelerde bulundum. Kendime ait (çizim, baskı ve dizim) invertör devresi, ses yükselteç (amplifikatör) devresi, tam dalga doğrultmaç devresi gibi projeleri yaptım. Elektronik alanda her türlü yeni bilgiyi merak eden, araştıran ve bulduğu bilgiyi uygulamaya çalışan, aynı zaman da hobi olarak Web alanında kodlama bilgimi, sunucu yönetimi, e-ticaret girişimleri konusunda da sürekli olarak kendimi geliştirmeye çalışmaktayım. Elimden geldiğince soru soran her arkadaşa yardımcı olmayi, bilmediğim konularda benimde araştırarak öğrenmeme sebiyet vermesinden dolayı büyük bir merakla öğrenip öğretmeyi seviyorum.

Check Also

FTP Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Amaçla Kullanılır?

FTP Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Amaçla Kullanılır? Dosya Aktarım Protokolü (FTP), bilgisayarlar arasında dosya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir