25 Kasım 2020

Android Sık Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri!

 

 

ANDROID’DE SIK KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

 

Bugün dünyada en çok sevilen ve tercih edilen işletim sistemlerinden biri olsa da, zaman zaman meydana gelen sorunlar ve hatalar  kullanıcılarını çileden çıkarmaya yetiyor. İçeriğimizde sizlere yardımcı olması açısından, kullanıcıların en çok rastladığı sorunları ve bu sorunların nasıl giderilebileceğini anlattık.

 

HIZLA TÜKENEN BATARYA SORUNU

 

Belki de bu sorun, bütün diğer problemlerin başında geliyor. Bataryanın çok hızlı bir şekilde bitmesi Android işletim sistemli telefonların en sık şikayet edilen problemi. Bu problemin giderilmesi için;

 

– Pil tasarruf modunu kullanmak (bu mod bütün akıllı telefonlarda mevcut); cihazınızı pil tasarruf moduna alarak kullanabilir, böylece arka planda kullanmadığınız uygulamaları kapatıp cihazın daha uzun süre açık kalmasını sağlayabilirsiniz.

– Cihazınızın ekran parlaklık seviyesini azaltabilirsiniz

Pil tasarruf modu gibi arka planda boş yere çalışan ve bataryayı bitiren uygulamaları tespit ederek onları durduran bazı uygulamaları cihazınıza indirebilirsiniz.

 

YETERLİ DİSK ALANI YOK SORUNU

 

Android telefonunuzda yeterli disk alanı bulunmamaktadır şeklinde bir hata ile karşı karşıya gelirseniz, bu diskte yer açmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Bu sorun için gereksiz uygulamaları silmek yapabileceğiniz en iyi şeydir. Eğer dosyaları saklı uygulamalar kullanıyorsanız da, Ccleaner temizleme uygulamasını kullanabilirsiniz.

 

CİHAZIN KLAVYE SORUNU

 

Klavyeye tıkladığınız halde harflerin mesaj kısmına yazılmaması sorunu da sıkça şikayet edilen sıkıntılardan bir tanesi. Bunun için yapmanız gereken tek şey Google Klavye uygulamasını indirmek olacaktır.

 

VİDEO İZLEYEMEME SORUNU

 

Android cihazınızda standart uygulamaların çalıştırabileceği format bellidir ve eğer ki Android’de  indirilmiş videoları izleyemiyorsanız, indirilmiş olan video formatı cihazınızın çalıştırabileceği bir formatta değildir. Böyle bir durumda cihazınıza MX Player veya VLC Player benzerinde uygulamalar yüklerseniz, video izlemede ortaya çıkan sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

 

CİHAZIN ÇOK YAVAŞ ÇALIŞMASI

 

Cihazın çok yavaş bir şekilde çalışması da kullanıcılarını fazlasıyla bezdiren bir sorun haline gelmeye başladı. Bu problemlerin sebeplerini ve çözümlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 

– Cihazınızdaki yavaş çalışmasına en büyük sebeplerden birisi gereksiz uygulamaları cihazınızda barındırıyor olmanız. Yani kullanmadığınız, işinize yaramayan uygulama varsa ilk olarak bunlardan kurtulmalısınız.

– Arka planda çalışan uygulamaları kapatmamanız da cihazınızın neden yavaş çalıştığına bir cevap. Bu uygulamaları tespit edip durdurmanız gerekmektedir.

– Bütün bunların yanı sıra, telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürerek de bu yavaşlıktan kurtulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

About admin

Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümü mezunuyum. Meslek Lisesi yıllarımda birçok Elektronik projelerde bulundum. Kendime ait (çizim, baskı ve dizim) invertör devresi, ses yükselteç (amplifikatör) devresi, tam dalga doğrultmaç devresi gibi projeleri yaptım. Elektronik alanda her türlü yeni bilgiyi merak eden, araştıran ve bulduğu bilgiyi uygulamaya çalışan, aynı zaman da hobi olarak Web alanında kodlama bilgimi, sunucu yönetimi, e-ticaret girişimleri konusunda da sürekli olarak kendimi geliştirmeye çalışmaktayım. Elimden geldiğince soru soran her arkadaşa yardımcı olmayi, bilmediğim konularda benimde araştırarak öğrenmeme sebiyet vermesinden dolayı büyük bir merakla öğrenip öğretmeyi seviyorum.

Check Also

Patent Nedir? Nasıl Alınır?

Patent Nedir? Nasıl Alınır? Patent ile Marka Tescil Farkı Nedir? Fikri mülkiyet, insan aklının bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir