İnternet Kopma Sorunu (SNR yükseltme)

İnternet bağlantı problemlerinin temel birinci sebebi İnternet hattının bağlı olduğu tesisatlar daki eski ve yıpranmış kablolardan geçiyor olsa da bazı durumlarda kablolar yeni bile olsa hat değerlerini zayıf olması sebebiyle bağlantımız aralıklı olarak kopmaya sebebiyet vererek gerek online oyunlarda gerekse download işlemlerinde canımızı fazlasıyla sıkmaktadır.

Eski İnternet hattımda benimde başıma gelen bu sorunun çözümü için sizlere kendi denediğim yöntemleri anlatacağım. Uzatmadan çözüme başlayalım.

  1. Seçenek eğer İnternet Servis Sağlayıcısı ile iletişim kurma imkanınız varsa öncelikle hat değerlerini kontrol ettirerek internet hızınızı daha düşük bir değere sabitleme yaptırmak.

2. Fakat Müşteri hizmetlerini arayıp telefonda derdini anlatmak ile uğraşmak istemiyorsanız o zaman sizi aşağıda ki işlemler için bilgisayar başına alalım.

Broadcom chipsetli modelerde SNR değerinde düşme sağlayarak internet hızımı nasıl stabil hale getiririz adım adım aşağıdaki maddeleri takip edebilirsiniz.

Zyxel VMG3312-B10A modem için:

1-) Tarayıcınızdan 192.168.1.1 adresine girerek VMG3312-B10A modem arayüzünü görüntüleyelim. Kullanıcı adı ve şifremiz ile giriş yapalım.

Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere modem arayüzünde bulunan menülerden Sistem Monitörü ==>> xDSL istatistikleri sekmesine giriyoruz.

Karşımıza çıkan ekranda gördüğünüz üzere benim hat değerimde Download:79 Mbps Upload ise: 8 Mbps olarak görünmekte fakat bu değerler ile benim hattım çok zorlanmasa da eğer sizin hat değerleriniz kötü ise SNR değerlerinizde düşüklük olacaktır. Benim SNR değerim şuanda 27.7 Db olarak görünmekte.


2-)Peki SNR değeri kaç olmalı ve nasıl yükseltiriz?

  • 6.0 dBi 8.0 dBi Arası: İnternet sürekli kopar. Aşırı ping görülür.
  • 8.0 dBi 10.o dBi Arası: Ufak bir parazitte bağlantı gider.
  • 10.0 dBi 15.0 dBi Arası: İnternet, stabil çalışır.
  • 15.0 dBi 20.0 dBi Arası: İnternet bağlantısı stabil ve hızlı çalışır.
  • 20.0 dBi 30.0 dBi Arası: Bağlantı oldukça iyidir.
  • 30.0 dBi 40.0 dBİ Arası: Mükemmel ve ötesi.

Öncelikle modem arayüzündeki değerlere müdahale edebilmemiz için PuTTY isimli yazılım ile modemize erişim izni vereceğiz. İlgili yazılımı indirmek için: https://www.putty.org/ adresine girebilirsiniz.

3-) İndirmiş olduğumuz yazılımı çalıştırdığımızda resimde görmüş olduğunuz gibi
En sol üst sekmede bulunan Session menüsüne tıklayalım. Ardından açılan sayfada
Host: Name (or IP adress) yazan alana modem arayüzüne ulaşmış olduğumuz ip adresimizi ve Port yazan kısımada 23 yazaılım.
connection type alanında Telnet seçeneğini tikleyerek, en alttaki Only on clean exit seçeneği işaretli iken open butonuna basalım.

4-)Burada bizi bir CMD ekranı karşılayacak ve bizden model arayüzünde kullanmış oldğumuz kullanıcı adı ve şifremizi girmemizi isteyecek. (Şifre girerken güvenlik açısından girömiş olduğunuz şifre görünmeyecektir.

5-) xsdlctl configure ayarlarını yapılandırma için aşağıdaki şanlona göre internet hız limitinizi düşürerek SNR değerinizi yükseltebilirsiniz.

Şablon: xdslctl configure --maxDataRate [download] [upload] 100000

Aşağıda sizlere hazır olarak kullanabileceğiniz 50,35,24Mbps’ye ait hazır değerleri veriyorum size uygun olanı kullanabilir yada kendiniz değerlerde değişiklik yapabilirsiniz.

50MB/4MB:  xdslctl configure --maxDataRate 51200 4096 100000
35MB/3MB: xdslctl configure --maxDataRate 35840 3072 100000
24MB/2MB: xdslctl configure --maxDataRate 24576 2048 100000

 

Ben hızımı download 70Mbps Upload 8Mbbps’ye sabitleme yapacağım için kendime göre düzenledim.

xdslctl configure --maxDataRate 70000 8000 100000

gördüğünüz gibi internet hızım download 79Mbps’den 70Mbps’ye düştü ve SNR değerim ise 27.7 Db’den 27.0 Db’ye yükseldi. Benim hat değerlerim zaten normal şartlarda güzel olduğu için çok fazla bir değer oynamadı ama sizlerin hat değerleri zayıf ise baya fark olacaktır.

Not: Asus modemlerde bu işlem(SNR margin yükseltme) direkt olarak modem arayüzünden yapılabiliyor
ve kalıcı oluyor. Ama Airties ve zyxel modemlerde modemi kapatıp açtıktan sonra ayarlanan değerler sıfırlanıyor ve işlemleri tekrar yeniden uygulamak gerekiyor.