Ping Değeri Nasıl Düşürülür? Ping Düşürme Yolları

Eğer çevrimiçi oyunlar oynuyorsanız ve yüksek ping sorunları ile karşı karşıyaysanız, işte pinginizi nasıl düşüreceğinize dair ayrıntılı bir rehber.

Bugünün online oyunları, söz konusu en sevdiğiniz oyunu oynamak olduğunda, genel bir ping sorunu yaşarlar. Oyuncular çevrimiçi oyunlarında ping’i düşürmenin yollarını aramaya meyillidirler. Bunun nedeni, daha düşük bir ping’e sahip olmanın, bir oyuncunun çevrimiçi oyunlardaki performansını doğrudan desteklemesi veya tam tersidir. Bu nedenle, düşük ping’in çok büyük bir önemi vardır.

Ping Nasıl Düşürülür?

Online oyunlarda ping seviyesini düşürmenin yolu, doğru şekilde takip edilirse birkaç basit adımla yapılabilir. Burada bahsedilecek olan şeyleri yapacak olursanız, ping değerini zahmetsizce düşürebilirsiniz.

En Yakın Sunucuları Seçin

Ne zaman online oyun oynuyorsanız ve oyuna bağlanırken ping’i azaltmak istiyorsanız, ping’i düşürmenin en kolay yolu, bulunduğunuz yere en yakın sunucuları seçmektir. Bulunduğunuz yere en yakın olan herhangi bir sunucu, sunucu ile PC arasında daha iyi iletişim kurulmasına izin verecek ve bu nedenle ping’i azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bir Programı Kapatmaya Zorlayın

Online oyunlar oynarken, arka planda çalışan uygulamaları ve programları kapatmak iyi bir yöntemdir. Bu, bilgisayarınızda olan yükü de azaltmaya yardımcı olur. Oyun sunucusuyla bağlantınız iyi olduğunda sorun olmayacaktır, ancak bilgisayardaki yük, online oyununuzu birçok durumda geciktirir.

Herhangi bir çevrimiçi oyuna bağlanmadan önce arkadaki programların kapalı olduğundan emin olun. Bu aynı zamanda, pek çok program ve uygulamanın Google tarafından tüketilen genel bant genişliğini en aza indirmeye yardımcı olur ve sonunda Google, ping değerini düşürmek için çözümler aramaya başlar. Herhangi bir program ve yürütülebilir dosyayı bilgisayarınızdan kapatmanın en etkili yöntemi görev yöneticisidir. Ayrıca eğer kullanıyorsanız torrentinizi mutlaka kapatın. Bu uygulama bant genişliğinin en kötü kabusudur.

Güncellemelerinizi Kapatın

Bu güncelleştirmeler bilgisayarınız için önemli olsa da, bekleyebilirler. Online oyununuzu oynamaya başladığınızda tüm güncellemelerinizi kapattığınızdan emin olun. Güncellemeler çok fazla bant genişliğinizi aldığından, kapatmak bir oyunda size yardımcı olur.

En önemlisi, her gün güncelledikleri ve bant genişliğinize bağlı kaldıkları için virüsten koruma programınıza göz atın. Güncelleştirmeleri kapatmak, ping’i azaltma konusunda attığınız önemli adımlardan birini sağlayabilir. Antivirüs güncellemelerinizi devre dışı bırakmak için bu işlemin yalnızca bir kez tıklanması işe yarayacaktır.

Ağ Ayarlarınızı Sıfırlayın

Dizüstü bilgisayarınızda online oyunlar oynuyorsanız, muhtemelen internete bir yönlendirici aracılığıyla veya çoğu durumda bir modem aracılığıyla bağlanıyorsunuzdur. Yönelticiyi yeniden başlatmak, bağlantı sorunlarınızın çoğunu çözebilir. Sadece yönlendiriciyi kapatın ve bir iki dakika bekleyin. Açın ve interneti normal bir şekilde kullanın. Bir yönlendiriciyi yeniden başlatmak uzun süre açık kalırsa tıkanmış olabilecek önbelleği sıfırladığı için bir farkla karşılaşırsınız. Ağınızı, yönlendiricinizin yönetici paneline giriş yaparak ve buradan yeniden başlatarak da sıfırlayabilirsiniz. İnternet önbelleğini bu yöntemle temizlemek, ping’i büyük ölçüde azaltır.

Bilgisayarınızı Temizleyin

Bilgisayarınızda doğru havalandırma mümkün olmadığından ve genel işlemler ısı nedeniyle yavaşlama eğiliminde olduğundan, toz katmanları aşırı ısınmaya neden olur. Ağ bağdaştırıcınızın bu nedenle gecikme sorunları yaratma olasılığı da vardır.

Kablolu Bağlantı Kurma

Çoğu zaman, bağlantı sorunlarınız kablosuz internetten kaynaklanıyor olabilir. Bazen yönlendiriciler, cihazı kullanan tek kişi siz değilseniz, veri paketleriyle kümelenme eğilimindedir. Bu nedenle, ağ paketleri yavaşlar ve bunun sonucunda yüksek ping ile karşılaşırsınız.

Bunu çözmenin en iyi ve kolay yolu, online oyunlar oynamak için kablolu bir bağlantı kurmaktır. Bu sayede internet ile istikrarlı bir bağlantı elde edersiniz ve bağlantınız optimum olur. Bu, yönlendiricinizin bilgisayarınızdan uzağa yerleştirilmesi durumunda mümkün olabilecek zayıf bir internet bağlantısına sahip olma olasılığını da azaltır. Kablolu bir bağlantıya geçtikten sonra internet bağlantınızda kesinlikle bir iyileşme göreceksiniz.