Google Gibi Getir Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Web Yöneticisi Araçları’ndaki bu özelliğe aşina olmayanlarınız için ayrıntılı bir rehber sunuyoruz. Google Gibi Getir’i biliyor musunuz? Bir URL girmenize, değerlendirmenize ve yeni bir tarama için Google dizinine göndermenize olanak sağlayan Web Yöneticisi Araçları’nın bir özelliğidir. Bu yayında, bir SEO samuray gibi Google Gibi Getir özelliğini nasıl kullanacağınızı göreceğiz.

Google Gibi Getir Nedir?

Google Gibi Getir iki ayrı moda sahiptir:

Alma – Hızlı Kontrol

Bu modda, Google belirttiğiniz bir yola dayalı olarak bir URL tarar ve ardından sitenizin Google botlarına gönderdiği yanıtı görüntüleyebilirsiniz. Bu, web sitenizdeki bağlantı, temel hata, yönlendirmeler veya güvenlik sorunlarını kontrol etmek için kullanılabilir.

Alma ve İşleme- Derin Görünüm

Bu modda, Google URL’yi tarar ve sayfayı bir tarayıcının yapacağı gibi görüntüler. Öncelikle, Google herhangi bir kodu çalıştırarak resim, CSS ve JavaScript dosyaları gibi URL’niz tarafından referans verilen tüm kaynakları alır. Sayfanızın görsel düzenini bir resim olarak oluşturmak veya yakalamak için bunu yapar. Oluşturulan resmi, sayfanızı nasıl gördüğü ve tarayıcınızın nasıl düzenlediği arasındaki farkları tespit etmek için kullanabilirsiniz.

Google Gibi Getir Nasıl Kullanılır?

İşte temel adımlar:

  • Web Yöneticisi Araçları ana sayfasında sitenizi seçin.
  • Soldaki gezinme panelinde Tara’yı tıklayın ve ardından Google Gibi Getir’i seçin.
  • Metin kutusuna, sitenizdeki Googlebot’un almasını istediğiniz bir URL’nin yol bileşenini girin.
  • Gri açılır menüden, almak istediğiniz (veya getir ve oluştur) gerçekleştirmek istediğiniz Googlebot türünü seçin.

Google Gibi Getir İsteklerinin Farklı Türleri

Google Gibi Getir’de yapabileceğiniz dört farklı istek vardır.

Bir masaüstü tarayıcısının sitenizi nasıl gördüğünü görmek istiyorsanız, Masaüstü’nü seçin. Akıllı telefon mobil tarayıcılarının sitenizi nasıl gördüğünü görmek için Mobil Akıllı Telefon’u seçin.

Bir özellik telefonunun mobil tarayıcısının siteyi nasıl gördüğünü görmek istiyorsanız Mobil cHTML veya Mobil XHTML / WML’yi seçin. (Google, Mobile cHTML’nin çoğunlukla Japonca web siteleri için olduğunu belirtir.)

Temel bir alma işlemi yaparsanız, Google’ın sayfanızdan aldığı HTTP yanıtını görebilirsiniz. Alma ve işleme işlemi yaptığınızda, yanıtı alır ve sayfanızın belirtilen tarayıcıda nasıl göründüğünü görürsünüz.

Not: “alma ve işleme” seçeneği şu anda WML ve cHTML için geçerli değildir, bu nedenle ne yazık ki sayfanızın özellikli telefonlar için nasıl işlediğini göremezsiniz.

URL’nizi girip getirdikten sonra, endekslemek için Google’a gönderme seçeneğiniz olacaktır. Bunu yapmanıza izin veren bir düğme göreceksiniz. Bu düğme ayrıca Ayrıntıları al sayfasının sağ üst köşesinde de görünür.

Alınacak bir URL gönderdikten sonra, tamamlandıktan sonra bir kez daha tıklayabilirsiniz. Bu sizi daha fazla ayrıntı içeren bir sayfaya götürecektir. En üstte, getirilen URL’yi, Googlebot türünü ve ne zaman tamamlandığını göreceksiniz. Sayfayı alma ve işleme olarak seçtiyseniz, bir “Alma” sekmesi ve bir “İşleme” sekmesi göreceksiniz.

Alma sekmesi, bir sayfa durumu sağlıyorsanız çok yardımcı olabilecek indirilmiş HTTP yanıtını gösterir ve ayrıca sayfanın kodunu da gösterir. Son olarak, sayfanın alt tarafındaki indirme süresini görüntüleyebilirsiniz. İşleme sekmesi, sayfanızın seçili tarayıcıda (masaüstü veya akıllı telefon) nasıl oluşturulduğu hakkında bir fikir verecektir. Ayrıca, Googlebot’un erişemediği sayfa kaynaklarını da listeler.

Ne Kadar Getirilir ve Gönderilir?

Yani, aslında getirme ve gönderme konusunda bir kota bulunur, ancak çoğumuz asla bu kotayı geçemeyiz. Google’a göre, haftada 500 alımla sınırlandırılıyorsunuz. (400’e ulaştığınızda sınırınıza yaklaştığınızı bildiriyor.) Dizine yapılan gerçek gönderiler söz konusu olduğunda, size 500 bireysel URL gönderimi ve Google’ın bu URL’yi ve doğrudan bağlantıların tümünü taradığı 10 gönderim sunuluyor.