FTP Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Amaçla Kullanılır?

Dosya Aktarım Protokolü (FTP), bilgisayarlar arasında dosya almak ve aktarmak için bir yoldur. Protokol, bugün hala kullanılan en eski yöntemlerden biridir; erken gelişmesi 1971 yılında başlamıştır. Kullanıcılara belirli bir sistemdeki dosyalara erişmeleri ve bunları kullanmaları için erişim sağlama mekanizması olarak geliştirilmiştir. Ortalama bir internet kullanıcısı FTP’yi bu kadar sık ​​kullanmaz. Bununla birlikte, bir web sitesi geliştiricisi için işlevseldir.  Bu makalede, FTP ile ilgili tüm temel bilgileri ve protokolün nasıl kullanılacağını öğreneceğiz.

FTP Nedir?

Yukarıda belirtildiği gibi, FTP internet üzerinden dosyalara erişmek ve paylaşmak için bir yöntemdir. Protokol, TCP / IP ağındaki, İnternet’teki bilgisayarlar arasında iletişim kurmanın bir yoludur. FTP sunucusundaki (FTP sunucusu / sitesi olarak da bilinir) dosyaları aktarmak ve almak için erişimi olan kullanıcılar tarafından kullanılır. Erişim kontrolü, yetkisiz bir kişinin bu dosyaları almasını önlemek için esastır.

FTP’yi bir dizüstü bilgisayarda Windows Gezgini veya Finder kullanmak gibi düşünün. Bu tür araçların yardımıyla, sahibi dosyaları alabilir ve taşıyabilir. Metin, görüntü veya ses, sürücülerinde belirli bir yere taşınabilir.

Bir web sitesi geliştiricisi olarak, FTP genellikle bir web sitesinde değişiklik yapmak için kullanılır. Kullanılması gereken çok sayıda dosya göz önüne alındığında, FTP’yi yönetmek için kullanmak daha rahat ve güvenlidir. Örneğin, bir web şablonunu taşıyabilir, görüntü dosyaları ekleyebilir, web sitesini oluşturmak için belirli dosyaları yükleyebilirsiniz.

FTP Nasıl Çalışır?

FTP bağlantısının ağda kurulması ve iletişim kurması için iki tarafa ihtiyacı vardır. Bunu yapmak için, kullanıcıların FTP sunucusuna kimlik bilgilerini sağlayarak izin almaları gerekir. Bazı genel FTP sunucusu dosyalarına erişmek için kimlik bilgilerine ihtiyaç duymayabilir. Uygulama, sözde isimsiz bir FTP’de yaygındır. Bir FTP bağlantısı kurarken iki farklı iletişim kanalı vardır. İlki, talimatın ve yanıtın başlatıldığı komut kanalı olarak adlandırılır. Diğerine, veri dağıtımının gerçekleştiği veri kanalı denir.

Dosyaları almak veya aktarmak için yetkili bir kullanıcı, sunucuda değişiklik oluşturma talebinde bulunmak için protokolü kullanır. Buna karşılık, sunucu bu erişimi verecektir. Bu oturum aktif bağlantı modu olarak bilinir. Bir güvenlik duvarı kullanıcının makinesini koruyorsa etkin moddaki dağıtım bir sorunla karşılaşabilir. Güvenlik duvarı genellikle herhangi bir dış partiden yetkisiz oturumlara izin vermez.

Güvenlik Duvarı Tarafından Engellenen FTP Etkin Modu

Bu sorun ortaya çıkarsa pasif mod kullanılır. Pasif modda kullanıcı hem komutu hem de veri kanalını oluşturur. Bu mod daha sonra kullanıcıdan geri bağlantı kurmaya çalışmak yerine sunucudan dinlemesini ister.

FTP Nasıl Kullanılır?

Bir FTP bağlantısının nasıl kurulacağına ilişkin üç yaklaşım vardır. Çok basit bir yöntem olarak, Windows için Komut istemi veya Mac / Linux’ta Terminal’in kullanılması gibi bir komut satırı FTP’si kullanmaktır. Geliştiriciler bugün hala FTP’yi dosya aktarmak için kullanıyorlar.

Bir kullanıcı ayrıca FTP sunucusuyla iletişim kurmak için bir web tarayıcısı kullanabilir. Bir web tarayıcısı, kullanıcılar sunucudaki büyük dizinlere erişmek istediklerinde daha kullanışlıdır. Ancak, genellikle bir FTP programı kullanmaktan daha az güvenilir ve daha yavaştır.

Günümüzde, özellikle bir web geliştiricisi için FTP kullanmanın en yaygın yolu, bir FTP istemcisi kullanmaktır. Bir FTP istemcisi, komut satırına ve web tarayıcısına kıyasla daha fazla özgürlük sağlar. Diğer yöntemlere kıyasla yönetimi daha kolay ve daha güçlüdür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir