Blog Nedir? Blog Nasıl Yazılır? Blog Ne İşe Yarar?

Bloglar online dünyada daha alakalı ve popüler hale geldikçe, kendinize “Blog ne işe yarar?” diye soruyor olabilirsiniz. Bloglar temelde basitleştirilmiş web siteleri olup, hemen hemen herkes tarafından oluşturulabilir ve yayınlanabilir.

Blog Nedir?

Blog terimi, online bir dergiyi ifade eden “weblog” kelimesi için bir kısaltmadır. Bloglar, insanların fikirlerini, hikayelerini, diğer yazılarını ve ayrıca fotoğraflarını ve videolarını kaydetmek için kullandıkları kişisel mini siteler olarak başlamıştır.

Web büyüdükçe ve değiştikçe, bloglar daha fazla tanınır ve değer kazanır hale geldi. Günümüzde, bloglar işletmeler, haberler, ağ ve diğer profesyonel araçlar için uygun olabilir. İnternet ortamında hala birçok kişisel blog var, ancak genel bloglar çok daha ciddiye alınıyor.

Bloglar Vs. Web Siteleri

Web siteleri genellikle bir ana sayfa aracılığıyla birbirine bağlanmış birçok sayfadan oluşur. Mantıksal bölümlere ayrılırlar ve ziyaretçiler site içerisinde sistematik bir şekilde gezinebilirler. Bloglar ise, sık ve zamanında güncellemeleri temel almaktadır. Ziyaretçiler genellikle blogda ana sayfanın üzerinden başka bir sayfaya geçmez, çünkü sonraki sayfalar hızla eskimiş hale gelir.

Bloglar Nasıl Çalışır?

Bloglar, bir veya daha fazla blogcu tarafından yapılan bir dizi gönderiden oluşur. Gönderiler ters kronolojik sırada görünür, en son gönderiler ana sayfanın en üstündedir. Tüm yayınlar arşivlenir ve genellikle kategorilere ayrılır. Okuyucular, daha eski girişleri okumak için bu kategorilere göz atabilir veya blog üzerinden geri gidebilir. Bloglar tek bir konuya odaklanabilir veya çok çeşitli temalar ve fikirler içerebilir.

Eğlence İçin Blog Oluşturma

Blogların çoğu fikirlerini ve düşüncelerini paylaşmak isteyen insanlar tarafından oluşturulur. Kendileri, işleri, aileleri ve sahip olabilecekleri hobiler veya ilgi alanları hakkında güncellemeler yayınlarlar. Bu bloglar genellikle sınırlı okur oranına sahiptir, çünkü çoğu insan kendisine yabancı birinin günlük yaşamıyla ilgilenmez.

Belirli bir konuya odaklanan niş bloglar daha geniş bir yelpazeye sahiptir ve bunlar çok popüler olabilir. Benzer ilgi alanlarına sahip düşünen insanlar düzenli okuyucu olurlar ve bazen küçük topluluklar bu şekilde oluşur.

Kar İçin Blog Oluşturma

Öte yandan, birçok blog para kazanma umuduyla hayata geçirilir. Reklamlar kenar çubuklarına ve yayınlara yerleştirilir ve blog yazarlarına sayfa görünümü başına veya tıklama başına ödeme yapılır. Birçok başarılı blog sahibi olsa da, blog sahipleri çok fazla para kazanmamaktadır.

Bazı işletmeler de ürünlerini tanıtmak için blog oluşturmaya başlatırlar. Bu şirketler genellikle işleri daha açık ve eğlenceli kılmaya, yarışmalara katılmaya veya potansiyel müşterileri dahil etmeye çalışır.

Blog Oluşturmaya Başlama

Bir blog oluşturmak oldukça basittir ve hemen katılabileceğiniz ve blog yazabileceğiniz birçok ücretsiz site vardır. İhtiyacınız olan tek şey, istediğiniz bir konudur. Başlamadan önce genel bir konu stratejisine sahip olmak, seçtiğiniz temayı geliştirmenize yardımcı olabilir. Bloğunuzu kendi web sitenizden seçmeyi tercih ediyorsanız, WordPress yazılımını kullanarak kolayca bir site oluşturabilirsiniz. Yazılım ücretsiz ve birçok tema içerse de bir alan adı ve hosting satın almanız gerekir. Ayrıca, okurları bloğunuza yönlendirmek için anahtar kelimeleri araştırmak ve arama motoru optimizasyonu eklemek de istersiniz.

İnsanlar Neden Blog Açar?

Bu kadar çok insanın neden blog yazdığının nedenini düşünmek önemlidir. Blog oluşturmanın çekiciliği, herkesin yapabilecek olmasıdır. Sözlerini dünyayla paylaşmak isteyen herkes bunu bir fare ve klavye tıklaması aracılığıyla yapabilir. İnsanların blog yazmasının bir başka yaygın nedeni, kendilerini seçtikleri alanda konu uzmanları olarak belirlemektir. Bloglar ayrıca ekstra veya hatta tam zamanlı gelir elde etmek için para kazandırabilir. Yoğun trafiğe sahip siteler genellikle SEO ve diğer web sitelerine yönelik bağlantıları desteklemek için kullanılır.

Mesaj Göndermek

İnsanların iletmek istedikleri bir mesaj için, ister satış yapmak istedikleri profesyonel bir hizmet veya sözlerini başkalarının okuması için basit bir istek olsun, bloglar bu hedefleri kolayca başarabilir. Her gün yüzlerce yeni blog açılıyor ve birçoğu çabucak terkedilirken diğerleri de internette var olmaya devam ediyor.

Uzmanlığı Teşvik Etmek

Blogların geleneksel haber veya edebiyat hizmetlerinin algılanan otoritesini henüz taşımadığı doğrudur, ancak daha fazla insan sadeliği ve işlevselliği tercih ettiği için saygınlık kazanmaktadır.

Bloglar, insanların düşüncelerini ve fikirlerini binlerce ve hatta milyonlarca ziyaretçinin bulunduğu sitelere ifade etmenin basit bir dergi tarzı yolundan gitmiştir. Genellikle seçtikleri konudaki odakta otorite olarak kabul edilirler ve birçok blog sahibi, alıcıları etkilemek için işletmelerle ortaklık kurarak önemli bir gelir sağlayabilir. Bloglar, çevrimiçi iletişimin hem kişisel hem de ticari bir formu olarak büyümeye ve gelişmeye devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir