BIOS Nedir? Ne İşe Yarar? Ayarları Nasıl Yapılır?

BIOS, bilgisayarınızı başlatmaktan sorumlu olan üretici yazılımıdır. İşletim sistemi yüklenmeden ve bilgisayarı ele geçirmeden önce, BIOS tüm donanımınızı kontrol eder ve önyükleme işlemini başlatır. BIOS arabirimi, makinenizin donanımını işletim sistemi dışında düzenlemenizi sağlar. BIOS ayar voltajı ve CPU frekans çarpanları için çok fazla zaman harcanmaktadır. Önemli sistem düzeltmeleri genellikle BIOS erişimi gerektirir.

Genel BIOS Ayarları

BIOS ayarlarına girmek için, bilgisayarınızın önyükleme sırasında bip sesi çıkarmasını bekleyin, ardından tipik olarak BIOS önyükleme ekranında görüntülenen BIOS veya Setup’a girmek için gereken tuşa basın (örneğin, Sil, F2, F10).

CPU Frekans Ayarları

Kilitlenmemiş bir işlemciniz varsa (örneğin, Intel’in “K” serisi), bu ayarlar CPU’nun frekansını değiştirebilir ve CPU’nun aldığı voltajı ayarlayabilir. Isı, voltaj, frekans ve stabilite arasındaki denge genellikle belirli bir çipten en fazla gücü almak için BIOS’a sık sık ziyaretler yapılmasını gerektirir. CPU taban saati ve saat çarpanı dışında, SpeedStep ve C Durumları gibi diğer CPU’ya özgü seçenekler burada tipik olarak ayarlanır.

Hafıza Zamanlamaları

Bellek zamanlamalarının ayarlanması RAM için biraz daha fazla performans kazandırabilir. Daha hızlı RAM, daha hızlı işlem anlamına gelir, ancak bu fark çoğu zaman çoğu insan tarafından algılanamayan birimlerle ölçülür. Hafıza zamanlamaları karmaşıktır ve içine dalmadan önce araştırıp öğrenmeniz gerekir.

Önyükleme Sırası

Varsayılan olarak, BIOS önyükleme sırası büyük olasılıkla disk sürücüsü, ardından sabit sürücülerdir. PC’nizde yalnızca bir tane sabit disk varsa, bu ayara dokunmanız gerekmeyecektir. İkili önyükleme yapıyorsanız veya bir USB’den önyükleme yapmanız gerekiyorsa, BIOS’u önyükleme sırası bölümünde cihazı manuel olarak seçmeniz gerekir.Bu ekranda, Hızlı Önyükleme, güvenilir platform modülü (TPM) ayarları ve klavye ayarları gibi diğer önyükleme seçeneklerini sık sık ayarlayabilirsiniz.

Çevre Birim Ayarları

Bu ayarlar, ana kartınıza bağlanan aygıtların nasıl çalıştığını kontrol eder.

SATA Ayarları

SATA, sabit sürücüleri, yarıiletken sürücüleri ve disk sürücülerini ana kartınıza bağlar. Varsayılan olarak, SATA her SATA bağlantı noktasına ne tür bir cihaz bağlandığını algılayabilir ve bu bilgilere dayanarak bağlantıyı optimize edebilir. Burada, kullanıcılar en iyi sonuçları elde etmek için port atamalarını ve yönetim sistemlerini manuel olarak ayarlayabilir.

USB Ayarları

Çoğu işletim sistemi şimdi USB 3.0’ı tam olarak destekliyorken, eskiden her zaman böyle değildi. Bu nedenle, USB 3.0 ayarlarını yönetmek için çoğu yeni ana kartta bir dizi ayar bulunur. Burada, eski cihazlar ayarlama gerektiriyorsa BIOS USB desteği de ayarlayabilirsiniz. USB portlarını ve diğer çevre bağlantı portlarını idare eden ayrı yongalar da bu ayarlarda etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir.

Görüntü Ayarları

Makinenizde birden fazla GPU varsa, ekran ayarları doğru GPU’ya öncelik verebilir. PCI yuvasına takılı bir grafik kartınız varsa, genellikle BIOS’un bu grafik kartını önyükleme işlemi için kullanmasını istersiniz. Seçenekler genellikle işlemci içi dahili grafikler için “IGFX” ve PCI-monte grafik kartları için “PCI” içerir.

Güç Yönetimi

Bilgisayarınızın güç durumları anakart tarafından ele alınır ve bu hangi aygıtların güç aldığına ve ne kadar kazanılacağına karar verir. Hazırda bekletme ve askıya alma gibi şeyler güç yönetimi ayarlarında ele alınır ve farklı koşullar altında olanlara özel seçenekler sunar. Bu, pil gücünün ayrıntılı güç yönetimi ayarlarının gerekli olabileceği anlamına gelen dizüstü bilgisayarlarda en önemli ayrıntıdır.

Pwr Seçenekleri

Bu seçenekler, bilgisayarın güç düğmesinin davranışını ayarlar. Seçenekler normalde anında kapatma, gecikmeli kapatma ve uyku modlarını içerir.

Wake-on-LAN

PC’nizin yerel alan ağından (LAN) bir paket aldığında uykudan uyanmasını istiyorsanız, LAN üzerinden uyandırma ayarları buna izin verir. Desteklenmeyen işletim sistemlerinde, bu aynı zamanda önyükleme döngülerine de neden olabilir; bu nedenle, işlevselliğe ihtiyacınız olmadığını bilmediğiniz sürece, bilgisayarı kapatmak en iyisidir.

Sisteme Özel Seçenekler

Bu seçenekler, sistem yapılandırmanıza bağlı olarak BIOS’unuzda görünebilir veya görünmeyebilir.

Sanallaştırma Ayarları

Bazı işlemciler sanallaştırma için donanım desteği sunar. İşlemciniz bu özelliği sunuyorsa, VirtualBox gibi herhangi bir sanallaştırma yazılımı düzgün bir şekilde çalışmadan önce onu manuel olarak etkinleştirmeniz gerekir. Intel anakartlarında sanallaştırma ayarları “VT-d” olarak adlandırılabilir. AMD anakartlarının eşdeğeri “AMD-V” olarak adlandırılır.

Fan Kontrolü

Bilgisayarınızda ayarlanabilir hızlarda sistem fanları varsa, ana kart fanın hızını ayarlamanıza izin verebilir. Sistemin gelişmişliğine bağlı olarak, grafiksel bir arayüzde fan eğrileri ayarlayabilir veya metin tabanlı ön ayarları seçebilirsiniz.