502 Bad Gateway Hatası Nedir ve Nasıl Çözülür?

Web siteniz 502 Bad Gateway (Kötü Ağ Geçidi) Hatası ile karşılaştığında, bunun çözümü  bir gizemi çözmek gibi olabilir. Tam olarak ne olduğunu veya neden olduğunu bilemezsiniz. Tek bildiğiniz bir şeyin yanlış olduğu ve düzeltmeniz gerektiğidir. Etkili teknik SEO ile web sitenizi geliştirin. Bu denetimi yaparak başlayın.

502 Bad Gateway Hatasına Neden Olan Nedir?

Korkunç 502 Bad Gateway Hatasını düzeltmenin güçlüğü konusunda size rehberlik etmek için, tam olarak ne olduğunu ve en yaygın nedenlerini ve çözümlerini gözden geçirelim.

502 Bad Gateway Hatası Nedir?

502 Bad Gateway Hatası, bir web sitesinin sunucu iletişiminde bir sorun olduğunu gösteren genel bir göstergedir. Bu yalnızca genel bir hata olduğundan, aslında web sitesinin kesin konusunu anlatmaz. Bu olduğunda, web siteniz, sitenizin ziyaretçilerine bir hata web sayfası sunacaktır. Neyse ki, 502 Bad Gateway Hatalarının nedenlerinin çoğunu analiz etmek ve düzeltmek için ortak ve etkili çözümler vardır. Aşağıda tartışılan taktikler, 502 Bad Gateway Hatası için genel düzeltmeler sağlar. Bir WordPress siteniz varsa, bu sorun WordPress’e özel çözümler gerektirebilir.

502 Bad Gateway Hatası Nasıl Onarılır?

Sayfayı Yenileyin

Bazen sunucu bağlantı sorunları nispeten hızlı bir şekilde çözülür. Soruna neden olanın derinliklerine dalmadan önce, bunun sadece basit bir hata olduğundan emin olmak için adımlar atın. Bir iki dakika bekleyin. Ardından sayfayı yeniden yükleyin. Sayfa hatasız yüklenirse, bu geçici bir bağlantı sorunu olabilir. Sayfa hala size bir hata veriyorsa, tarayıcı önbelleğinizi temizleyin ve ardından bir kez daha yenilemeyi deneyin. Bu işe yaramazsa, hatayı aramaya devam edin.

Sunucu Bağlantı Sorunlarına Bakın

Çoğu web sitesi birden çok sunucuda veya üçüncü taraf barındırma sağlayıcılarında yaşar. Sunucunuz bakım nedeniyle veya herhangi bir nedenle kapalıysa, web siteniz ziyaretçilere 502 Bad Gateway Hatası sayfası sunabilir. Bu sorunu gidermenin tek yolu sunucunuzun bakımı bitirmesini beklemek veya hataya neden olan sorunu düzeltmektir. Hosting hizmetinizle bağlantı kurmak istemiyorsanız, bu belirlemeyi yapmanın hızlı bir yolu, iletilerin IP’nize erişip erişmediğini görmek için bir ping testi yapmayı içerebilir.

DNS Değişikliklerini Kontrol Edin

Yakın zamanda ana bilgisayar sunucularını değiştirdiyseniz veya web sitenizi farklı bir IP adresine taşıdıysanız, web sitenizin DNS sunucusunda değişiklik olacaktır. Bu, web sitenizin ziyaretçilerine 502 Bad Gateway Hatası sayfası sunmasına neden olabilir. Web siteniz bu DNS değişiklikleri tam olarak yürürlüğe girinceye kadar çalışmayacaktır ve bu işlem birkaç saat sürebilir.

Günlüklerinizi İnceleyin

Sunucu günlükleri, sunucunuzun sağlığı ve durumu hakkında ayrıntılı bilgi verecektir. Herhangi bir endişe verici bilgiyi ortaya çıkarmak ve bunlara cevap vermek için onlar arasında ilerleyin.

Arızalı Güvenlik Duvarı Yapılandırmalarını Düzeltin

Web sitesinin bekçisi olarak çalışan güvenlik duvarı, web sitesini kötü amaçlı ziyaretçi ve dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırılarından korur. Bazen, hatalı bir güvenlik duvarı yapılandırması, güvenlik duvarınızın bir içerik dağıtım ağından gelen istekleri sunucunuza bir saldırı olarak görmesine ve reddetmesine neden olarak 502 Bad Gateway Hatası ile sonuçlanabilir. Sorunu belirlemek ve düzeltmek için güvenlik duvarı yapılandırmanızı kontrol edin.

Hata Bulmak İçin Web Sitenizin Kodunu Tarayın

Web sitesinin kodunda bir hata olduğunda, sunucu herhangi bir içerik dağıtım ağından gelen istekleri doğru şekilde yanıtlamakta güçlük çekebilir. Hata bulmak veya kodunuzu bir geliştirme makinesine kopyalamak için kodunuzu tarayın. 502 Bad Gateway Hatanızın oluştuğu durumu simüle edecek ve işlerin ters gittiği anı tam olarak görmenize izin verecek kapsamlı bir hata ayıklama işlemi gerçekleştirecektir.