AMP Nedir? Ne İşe Yarar?

Mobil bir SERP sonucunun yanında bulunan şimşek işaretini hiç farkettiniz mi? Tebrikler! Google AMP Projesi’ne denk geldiniz. AMP, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelir ve mobil web performansını önemli ölçüde artırmak için geliştirilmiştir. Çünkü mobil ağın çok yavaş olma alışkanlığı vardır.

AMP Nedir?

AMP veya Hızlandırılmış Mobil Sayfa, hafif ve yalın bir HTML sayfasıdır. Mobil kullanıcı çok daha gelişmiş bir deneyim kazanır: içerik daha hızlı, daha ilgi çekici ve okunması daha kolaydır. AMP, özellikle yayıncılar için üretilmiştir ve yayıncılar hala büyük miktarda AMP içeriği oluşturmaktadır. Ancak gittikçe daha fazla sayıda endüstri, web sitelerindeki belirli içerikleri AMP sayfalarına dönüştürüyor, çünkü geleneksel yavaş yüklenen mobil web için böylesine gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sunuyorlar.

AMP Nasıl Çalışır?

Google, gerekli tüm adımları uygulayan geliştiriciler için harika bir hızlı başlangıç ​​kılavuzu hazırlamıştır. Beklendiği gibi, AMP HTML özellikleri oldukça katıdır. Sayfa içi reklamcılıkla ilgili bir dizi sınırlama da vardır. Bu kuralları takip ettiğinizden emin olun ve yayın için doğrulayın.

Pazarlamacılar Neden AMP’yi Önemsemeliler?

Her şeyden önce, AMP müşterilerinizi içeriğinizle bir mobil cihazda etkileşime girdiklerinde mutlu edecektir. Ayrıca, web sitelerinin daha mobil dostu olmasına yardımcı olur, bu da Google’ın Mobil İlk dizini çıkarması için özellikle önemlidir. Sitenizin sıralamasını etkileyebilecek ana faktörlerin hızlı yüklenme süreleri ve daha iyi bir mobil kullanıcı deneyimi olduğunu unutmayın. AMP sayfaları resmen bir Google sıralama faktörü olmasa da, dikkat etmemiz gereken bir şeydir. Çünkü bir derecelendirme faktörü olmasa bile, işinizi SERP’in zirvesine taşıyacak potansiyele sahiptir. Ve yine, müşterilerinizin daha iyi bir deneyime sahip olma potansiyeli vardır.

AMP Sayfa Performansını Ölçmek

AMP sayfalarını geliştirmeye başladığınızda, performanslarını ölçmek önemlidir. Maalesef, Google Analytics veya Adobe Omniture için varsayılan izleme kodunu kullanarak AMP performansını ölçemezsiniz. Sitenizin koduna özel bir AMP izleme kodunun eklenmesi gerekir. Mobil aramada sonuçlarınızın hangisinin AMP olarak görüntülendiğini görebilirsiniz. AMP sayfalarınızın nerede görüneceğini belirlemek, AMP ile olan başarılarınızı veya eksikliklerinizi izlemenize yardımcı olabilir. Aynı şekilde, stratejinizi buna göre ele almak için rakiplerinizin AMP sayfalarını takip edebilirsiniz.

Web Sitem İçin AMP Kullanmalı Mıyım?

Bu noktada, AMP’yi sunma kararı durum bazında değerlendirilmelidir. Zaten bunun için bir uygulama kullanıcısıysanız, aslında bir içerik türü raporu çalıştırabilir ve SERP anahtar kelimenizin kaçının bunu içerdiğini görebilirsiniz. Bu, AMP sayfalarını geliştirmek için iyi bir kaynak dağılımı olup olmadığı konusunda bilinçli bir karar vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca, her geliştiricinin AMP sayfaları oluşturma konusunda eğitilmediğini de unutmayın. Şirketinizin mevcut geliştirme ekibiniz için yeni bir kaynağa veya eğitime yatırım yapması gerekebilir.