Sunucu (Server) Nedir, Ne İşe Yarar?

Teknik anlamda, server (sunucu), bir bilgisayar programı veya istemci olarak da bilinen başka bir bilgisayar programına ve kullanıcısına hizmet sağlayan bir bilgisayardır. Bu makine özel bir sunucu olabilir veya başka amaçlar için de kullanılabilir.

Server Ne İçin Kullanılıyor?

Sunucular ağ kaynaklarını yönetmek için kullanılır. Örneğin, bir kullanıcı bir ağa erişimi kontrol etmek, e-posta göndermek / almak, yazdırma işlerini yönetmek veya bir web sitesine ev sahipliği yapmak için bir server ayarlayabilir. Bazı sunucular, genellikle özel olarak adlandırılan belirli bir göreve adanmıştır. Ancak, günümüzde birçok sunucu e-posta, DNS, FTP ve hatta bir web sunucusu durumunda bile birden fazla web sitesinin sorumluluğunu üstlenebilen paylaşılan sunuculardır.

 

Sunucular Neden Her Zaman Açıktır?

Genellikle sürekli olarak gerekli olan hizmetleri sağlamak için kullanıldığından, çoğu sunucu asla kapatılmaz. Sonuç olarak, sunucular başarısız olduğunda, ağ kullanıcılarının ve şirketin birçok sorununa neden olabilirler. Bu sorunları hafifletmek için sunucular genellikle hataya dayanıklı olacak şekilde ayarlanır.

 

Diğer Bilgisayarlar Bir Sunucuya Nasıl Bağlanır?

Yerel bir ağda, sunucu bir yönlendiriciye bağlanır veya ağdaki diğer tüm bilgisayarların kullandığı bir anahtar kullanır. Ağa bağlandığında, diğer bilgisayarlar bu sunucuya ve özelliklerine erişebilir. Örneğin, bir web sunucusuyla, bir kullanıcı bir web sitesini görüntülemek, arama yapmak ve ağdaki diğer kullanıcılarla iletişim kurmak için sunucuya bağlanabilir. Bir İnternet sunucusu, yerel bir ağ sunucusuyla aynı şekilde çalışır. Sunucuya InterNIC veya web sunucusu tarafından bir IP adresi atanır.

 

Genellikle, kullanıcılar bir etki alanı adı kayıt şirketi ile kayıtlı olan etki alanı adını kullanarak bir sunucuya bağlanır. Kullanıcılar etki alanı adına bağlandığında, ad bir DNS çözümleyicisi tarafından otomatik olarak sunucunun IP adresine çevrilir. Etki alanı adı, kullanıcıların sunucuya bağlanmasını kolaylaştırır, çünkü adı bir IP adresinden daha kolay hatırlar. Ayrıca, etki alanı adları, sunucuya, kullanıcıların sunucuya erişme şeklini aksatmadan sunucunun IP adresini değiştirme izni verir. IP adresi değişse bile alan adı daima aynı kalabilir.

 

Sunucular Nerede Saklanır?

Bir iş veya şirket ortamında, bir sunucu ve diğer ağ donanımları genellikle bir dolapta veya cam evde saklanır. Bu alanlar, hassas bilgisayarların ve ekipmanların kendilerine erişimi olmayan insanlardan izole edilmesine yardımcı olur. Sitede barındırılmayan sunucular bir veri merkezinde bulunur. Bu tür sunucularda, donanım başka bir şirket tarafından yönetilir ve siz veya şirketiniz tarafından uzaktan yapılandırılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir