Korsan Yazılım Kullanmanın Tehlikeleri

Korsan yazılım kullanmanın tehlikeleri ekonomi üzerinde daha belirgindir. Dünyada 82 milyar dolarlık yazılım programı yasal olarak satılırken, 63 milyar dolarlık bilgisayar programı korsan olarak kullanılıyor. Diğer kişilerin çalışmalarını kopyalamak neredeyse kabul edilebilir bir şey haline geldi. Ucuz ya da ücretsiz bir ürünün size ne kadara mal olacağını hiç merak ettiniz mi? Korsan yazılım kullanmanın bu zararlarından bazılarını keşfedelim.

Sizi Saldırılara Karşı Savunmasız Bırakır

Bir araştırmaya göre, indirilen korsan yazılımların yüzde otuz dördü, indirdikten sonra bir bilgisayarı etkileyen kötü amaçlı yazılımlar içermektedir. Bunların yaklaşık yarısı Truva atı virüsüne sahiptir. Korsan bir yazılım yüklediğinizde kendinizi kötü amaçlı yazılımlara maruz bırakırsınız. Fidye yazılımı, Truva atları, virüsler ve diğer kötü amaçlı yazılımlar cihazınızı ve içinde bulunan verileri bozabilir. Bazı korsan yazılım programlarına gömülü kötü amaçlı kodlar verilerinize erişebilir. Cihazınız ve web kamerası bu şekilde kontrol edilebilir. Korsan yazılım, hizmet reddi saldırısına karşı savunmasız kalmanıza neden olur.

 

En Çok İhtiyacınız Olduğunda Çalışmayı Durdurabilir

Korsan yazılımın cihazınızla çalışmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun nedeni, orijinal programların kırık versiyonu olmasıdır. Bu yazılım programlarının çalışmaya başlarsa sonuçlarınızın doğruluğunu değiştirmesi muhtemeldir. Bazı şirketler yazılımlarının kaydını kontrol eder, bu nedenle programı bir süre çalıştırmanız, ancak zaman geçtikçe arıza yapması mümkündür.

 

Yasal Sorunlara Yol Açabilir

Orijinali olan her şeyin sahtesinin de olması muhtemeldir. Şirketlerin varlıklarını korumak istemeleri ise doğaldır. Sahte yazılımı, gerekli işlemleri takip etmeleri zor olduğu için satın almanız kabul edilemez. Bu telif hakkı ihlalidir.

 

Ürün Güncellenemez

Microsoft Avustralya tarafından incelenen korsan yazılım örneklerinin yüzde 100’ü Windows Update’i devre dışı bıraktı ve FireWall kuralları değişti. Yazılımınızı yeni yamalar veya güncellemeler çıktıkça güncellemek, daha iyi bir deneyim edinmenizi sağlar. Bu sebeple korsan versiyondan zevk almak imkansız, çünkü programın size sunduğu sınırlara takılıp kalıyorsunuz. Orijinal bir pakete geçmeyi denerseniz bile cezalandırılabilirsiniz. Kabul edelim, bazı yazılımlar oldukça pahalıdır ve premium sürümüyle birlikte getirdiği tüm özelliklere ihtiyacınız olmayabilir. Peki, ne yapmalı? Seçenekleriniz şunlar:

 

Yazılımın ücretsiz sürümünü kullanın: Artık çoğu satıcı, ömür boyu kullanabileceğiniz ücretsiz bir versiyon sunuyor. Premium sürüme hiç ihtiyacınız yoksa, ücretsiz sürümle yetinebilirsiniz.

 

Yazılımın daha az pahalı bir sürümünü kullanın: Daha fazla para harcamayı düşünmüyorsanız, bu yazılımın, gereksinimlerinizi karşılayacak sınırlı özelliklere sahip bir sürümünü satın alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir