cPanel’de Spam Engelleme

Bir WordPress web sitesine sahipseniz, son zamanlarda sitenize aşağıdakilerden birinden gelen birkaç yönlendirmeyi fark etmiş olabilirsiniz:

buttons-for-website.com,

buttons-for-your-website.com,

best-seo-offer.com,

Ya da açıkça meşru bir şekilde bağlantısı olmayan diğer bazı bilinmeyen, tehlikeli bir web sitesine yönlendirme almış olabilirsiniz.

Bu popüler görünümünü oluşturmak için sisteme oyun oynayarak yüksek Google PageRank’i elde etmeyi amaçlayan yönlendirme spamidir. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri, çok sayıda harici arka bağlantı ve yönlendiren alan adı almaktır. Bu küçük spam botları sitenizi ziyaret edecek ve WordPress kurulumunuzda spam yorum yapmaya çalışacak ve bunun yanı sıra trafiği analitik olarak kayıtlarınıza yönlendirmiş gibi bir görünüm bırakacaktır. Çok can sıkıcıdır, çünkü bu meşru site trafiği değildir. Ancak engelleyebilmek için ne olduğunu bilmeniz ve fark etmeniz gerekecektir. Sitenizde .htaccess dosyasına aşağıdakileri ekleyerek bu yönlendirmeleri site bazında engellemek mümkündür:

 

# Block Referer Spam

 

RewriteEngine On

 

RewriteCond %{HTTP_REFERER} buttons\-for\-website\.com

 

RewriteRule ^.* – [F,L]

 

Bu harika, ancak tam bir WordPress etki alanı sunucunuz varsa ne olacak? Bu yönergelerin her birinin manuel olarak eklenmesi çok sıkıcı olacaktır. Neyse ki, birkaç yapılandırma değişikliği ile CPanel’de bu işlem oldukça kolaylaşıyor.

 

cPanel’de Spam Engelleme İçin Adımlar

CPanel kurulumunuzda özel bir VirtualHost şablonu oluşturmak için bu kılavuzu izleyin. Hem vhost.default hem de ssl_vhost.default dosyalarını oluşturduktan sonra, onları açın ve VirtualHost yönergelerine aşağıdaki satırları ekleyin:

 

RewriteEngine On

 

RewriteOptions Inherit

 

“Apache Konfigürasyonu-> Editörü Dahil Et” seçeneğinde WHM’nize gidin ve tüm sürümler için Virtualhost Öncesi İçeriği Dahil Et” alanına yukarıda belirtilen komutu ekleyin.

 

Burada yaptığımız şey, Apache yapılandırmasına özel bir VirtualHost şablonu uygulayarak her sanal ana bilgisayar için ana sunucu bağlamından herhangi bir yeniden yazma kuralını devralmalarını söylemektir. Ardından bu kuralı, barındırılan her sitedeki ana sunucu bağlamında belirliyoruz.

 

Bu şekilde, tüm sunucular kendi sitelerine yönlendirme bloğu için test edilmiş olacak ve global olarak uygulayacaktır. Bir müşteri sunucusunu sürdürüyorsanız, bu soruna otomatik olarak bakmanın ideal yolu budur. Gelecekte sitelerinize daha akıllıca öneriler gönderirseniz, uygun yeniden yazma durumunu kontrol etmek için Pre-include config komutunu güncellemeniz yeterlidir.