CDN Nedir?

CDN’ler, statik kaynaklarınızı dünyanın dört bir yanında sunarak kullanıcılarınızın web sitenizi daha hızlı yüklemelerine yardımcı olabilir. İçerik Dağıtım Ağı (CDN), kullanıcıların kaynakları indirmeleri için alternatif sunucu düğümleri sağlayarak çalışır (genellikle görüntüler ve JavaScript gibi statik içerik). Bu düğümler dünyaya yayılmıştır. Bu sebeple kullanıcılarınıza coğrafi olarak daha yakın olduklarından, gecikme sürelerinin azalması nedeniyle daha hızlı yanıt ve içerik indirme süresi sağlar.

CDN’ler hız iyileştirmeleri arayan çoğu web sitesi için uygun bir çözüm olsa da, her sitenin mutlaka buna ihtiyacı yoktur. CDN’lerin nasıl çalıştığını ve nihayetinde, faydalardan birini sitenize eklemenin maliyete değip değmeyeceğini anlamak önemlidir.

 

CDN Nedir?

Bir CDN, esasen coğrafi olarak dağılmış bir sunucu ağıdır. Her CDN düğümü, görüntüler, CSS / JS dosyaları ve diğer yapısal bileşenler gibi bir sitenin statik içeriğini önbelleğe alır. Bir son kullanıcının sayfa yükleme süresinin büyük bir kısmı bu içeriğin alınması için harcanmaktadır. Bu nedenle bir sitenin bu yapı taşlarını mümkün olduğunca çok sayıda sunucu düğümünde dünyaya yayılmış olarak sağlamak mantıklıdır.

 

Bir kullanıcı sitenize bağlanmaya çalıştığında, kullanıcıya en yakın olan düğüm, statik içeriği yayınlar ve böylece verilerin aktarılması için en kısa mesafeyi sağlar. Gecikme süresini azaltır, böylece de en hızlı site deneyimini sağlar.

 

Neden Bir CDN’ye İhtiyacınız Vardır?

Bir CDN kullanmanın bir numaralı sebebi, kullanıcı deneyimini hız bakımından geliştirmektir. Bildiğiniz gibi ziyaretçiler açısından hız son derece önemlidir. Tüm kullanıcılarınız için tutarlı bir deneyim sağlamak gerekir.

 

Bir web sitesi belirli bir bölgede kurulmuş olabilir, ancak kullanıcılarının çoğunluğu tamamen farklı bir bölgeden geliyorsa hızları sizin deneyiminiz kadar tatmin edici olmayacaktır.

 

Küresel bir CDN, tüm dünyadaki kullanıcıların statik içeriği daha yakın bir kaynaktan indirmelerini sağlar. Veri almak için Atlantik Okyanusu’na yayılmak yerine, aynı verileri almak için Londra, İngiltere’deki bir sunucuya bağlanabilirler. Bu, gecikmeyi azaltır ve web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar.

 

CDN’ler yalnızca kullanıcılarınız için daha hızlı bir deneyim sağlamakla kalmaz, aynı zamanda trafik dalgalanmaları durumunda site çökmelerinin önlenmesine de yardımcı olur. CDN’ler, bir sunucunun tüm trafiği yönetmesine izin vermek yerine, bant genişliğini birden fazla sunucuya dağıtmaya yardımcı olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir