Vds ile vps arasındaki fark?

Bir web sitesine sahip olmak isteyen kişiler için öğrenilmesi gereken konuların başında Vds ve vpsnin ana kaynağı virtual hosting konusudur. Virtual hosting; bir web sunucusunun bölümlere ayrışıp, bağımsız çalışmasını ve kullanıcıların hizmetine sunulmasını sağlamaktır. Bu hostingde, kullanıcılara çok fazla kontrol imkanı sağlanırken, sunuculara eklentiler eklenip, ince ayarlamalar yapılabilir.

Virtual hosting iki başlıkta incelenir. Bunlar vds ve vps’dir. Vds ve vps arasındaki farknedir? sorusuna cevap vermek için öncelikle vds ve vps’nin ne anlama geldiğini anlamak gerekir.

Vds ve Vps Nedir?

Vps; fiziksel bir sunucunun sanallaştırılması sonucu ana sunucunun yazılımsal olarak bölünmesi ile oluşan sunucunun adıdır. Vps’de tek bir işlemci sistem bulunmakta ve belirlenen ram ve cpu ise herkes tarafından ortak kullanılabilmektedir.

Vps’de kaynak aynı olup, birbirinden bağımsız yeönetilmektedir. Aynı donanım üzerinde ortak disk, ortak ram kullanılmakta, ancak sistem birbirinden bağımsız çalışmaktadır. Diğer bir deyişle vps, paylaşımcı özel bir sunucudur.Vps sayesinde sahip olunan sunucu üzerinde kullanıcıya önemli seviyede yetki verilir.

Vds ise; vps gibi sanal bir sunucu olmakla birlikte, kaynağın paylaştırılması yerine donanımların paylaştırılması anlamına gelmektedir. Vds’ler aynı işletim sistemini kullanmazlar, böylece sanal kısıtlama ortadan kalkarak, kullanıcıya istediği işletim sistemini kullanma fırsatı sağlanmış olur.

Şimdi vds ile vps arasındaki fark nedir? maddelerle açıklayalım.

  • Vps’lerde sunucuların kurulum ve özelleştirilmesi kullanıcısı için büyük kolaylıktır. Çünkü yedeklenme mümkün olduğugibi geri yükleme de yapılabilir. Oysa vds’de her sistem sıfırdan yapılır, tüm ayarlar manuel yapılır ve kullanıcısına büyük iş yükü getirir.
  • Vps’de diğer sanal sunucular etkilenirken, vds’de diğer sunucuları etkilemektedir.
  • Vps, güvenli hızlı ve pratiktir, ayrıca daha ekonomiktir. Vds ise,vps’ye göre çok daha pahalıdır.
  • Vps’de ortak kaynak kullanımı gerçekleştirdiği için, kaynakların birbirini tüketip zarar görmemesi adına takip edilmesi gereklidir.Oysa vds’ler daha fazla performans gerektirdiği halde vps’ye göre daha güvenlidir.

Vds’mi Vps’mi Seçmek Daha Uygundur?

Vds ile vps arasındaki fark nedir? açıkladıktan sonra hangisini seçmek daha uygun olur konusuna açıklık getirelim.

Vds; her ne kadar pahalı bir uygulama olsa da, kesintisiz ve yoğunluk ne kadar fazla olursa olsun sunucuda herhangi bir gecikme yaşanmaz. Ayrıca, kaynak sabit olduğu için diğer kaynaklar ihmal edilemez bu nedenle tercih edilebilir.

Ancak, daha ekonomik olan vps ise, düşük ölçekli kullanıcılar için çok daha fazla yeterli gelecektir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir