WordPress Nedir? Ne işe yarar?

Worlpress; hiç bir kodlamaya gerek kalmadan bir tıklamayla her türlü içeriğin üretilip, internet ortamında yayınlanmasına ve yayınlayan kullanıcı tarafından yönetilmesine olanak sağlayan bir sistemdir.

WordPress kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar; worldpress.com ve worldpress.org’dur. Ancak, worlpress.com, worldpress.orgun özelliklerinin birçoğuna sahip değildir. Bu nedenle worldpress anlatılırken asıl anlatılmak istenen worldpress.org olmalıdır.

Neden wordpress kullanmalı? Anlatmadan önce wordpress ne işe yarar anlatmak gerekir. Ancak, genel olarak kodlamasız sistem olduğu için tercih edilir, denilebilir.

Worldpress Ne İşe Yarar?

Bir internet sitesi kurulurken yapılması gereken ilk öncelik hosting ve domain satın alınmasıdır. Daha sonra hosting ve domain üzerinden site kurulabilir.Ancak site kurulması için, kodlama bilmek ve teknik bilgiye sahip olmak gereklidir. İşte bu noktada devreye wordpress girmektedir.

WordPress sayesinde hiçbir bilgi ya da kodlamaya gerek duymadan sitenin kurulması ve yönetimi mümkün olmaktadır.

WordPress’in Kullanım Ayrıcalığı

Dünya üstündeki internet sitesine sahip olan kişilerin % 30 una yakın bölümünün wordpress kullanması, neden worpress kullanmalı? Sorusunu gündeme getirebilir.

WordPress kullanımı olmadan önce, site kuracak kişilerin önce kodlama bilmesi, ya da kodlama bilen kişilere belirli bir ücret karşılığı kodlama yaptırmaları gerekmekteydi. Oysa, wordpress sayesinde tüm bu zorluklar ortadan kalktı ve teknik zorlukların ortadan kalkmasıyla birlikte, site kurulması kolaylaştı.

Böylece kişilerin bilgi birikimlerini diğer insanlarla paylaşması kolaylaşmış oldu.Böylece wordpress gibi aracı bir platform sayesinde herkese ulaşabilme imkanı sağlandı. Bu da wordpressi kullananlara ayrıcalık sağladı.

WordPress İle Kurulan Siteler

Dünyada ve Türkiyede en fazla tercih edilen sitelerin yaklaşık %99 unun temeli wordpress alt yapısı ile oluşturulmuştur. Böylece hem site kurucusu, pratik, güvenilir ve ücretsiz olarak site kurarken, diğer tarafta da bir çok insan kurulan bu sitelere yine en kolay, güvenli ve ücretsiz bir şekilde ulaşmaktadır.

Blog yazma, dizi-film siteleri gibi bir çok site için en güvenilir alt yapı wordekspress olacaktır. Yani hem kullanıcı hem de ziyaret eden kişiler wordpress sayesinde, bilgi paylaşımı ya da eğlenceyi ücretsiz olarak payşacaktır. Bu da neden wordpress kullanmalı? Sorusunu kolayca açıklayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir