Sık Karşılaşılan WordPress Hataları ve Çözüm Yolları!

WordPress dünya üzerinde kabul edilmiş en gelişmiş web içerik yöneticilerinden bir tanesidir. Ancak en gelişmiş sistemlerde bile çalışırken hatalara, bir takım sıkıntılara rastlamak mümkün. Özellikle tema veya eklentiler üzerinde kodlamalar yapıyorsanız çakışmalar sebebiyle meydana gelen problemlerle ve hatalarla karşılaşmanız olası bir durum. İçeriğimizde sizlere yardımcı olması açısından en sık rastlanan WordPress hatalarını ve bunların çözümlerini derledik.

 

İşte en sık karşımıza çıkan WordPress hataları;

 

– Beyaz sayfa hatası

– Maksimum dosya boyut limiti

– Temporary folder lost sıkıntısı

– Max execution hatası

– Syntax error

 

BEYAZ SAYFA

 

Eğer uzun süredir WordPress ile çalışıyorsanız, mutlaka beyaz sayfa hatası ile karşılaşmışsınızdır. Bu hatanın ortaya çıkmasına birçok etken sebep olmuş olabilir. Hafıza dolmuş olabilir, kurmuş olduğunuz bir eklenti buna sebep olmuş olabilir, hosting firması ile ilgili bir sıkıntı da olabilir. Bütün bunların dışında, kullanmakta olduğunuz tema da bu hatayı karşınıza çıkarmış olabilir.

 

Hata sebebini bulduktan sonra, öncelik olarak soruna yönelik çözüm üretmeniz gerekmektedir. Eğer hataya sebep olan kullandığınız eklentiler ise, eklentileri tek tek etkisizleştirmeli ve bu sıkıntıya sebep olan eklentiyi tespit ederek kurtulmalısınız. Tema ile alakalı ise temayı değiştirebilirsiniz ya da tema kaynak kodundan hataya sebep olan yeri düzeltebilirsiniz. Hafıza uyarısı alıyorsanız da bellek limitinizi arttırmanız gerekecektir.

 

MAKSİMUM DOSYA BOYUT LİMİTİ

 

Eklenti yüklerken veya admin paneli üzerinden yüksek boyutlu görsel, ses, video dosyalarını eklerken, yüklemekte olduğunuz dosyanın site için tanımlanan dosya boyutunu aştığı yönünde bir hata ile karşılaşabilirsiniz.  Böyle bir durumda maksimum dosya boyut limitini arttırmanız gerekmektedir. Bu problemi; htaccess dosyasına kodları ekleyerek veya Increase Max Upload File Size eklentisinin yardımıyla çözebilirsiniz.

 

– Sorunu htaccess ile çözecekseniz; htaccess dosyasını açın ve içine bu kodu yapıştırın: php_value upload_max_filesize 64M

– Eğer 2. yöntemi tercih ediyorsanız; admin panelinden eklentilere oradan da yeni ekle adımlarını izleyerek Increase Max Upload File Size eklentisini yükleyebilirsiniz.

 

TEMPORARY FOLDER LOST

 

Bu hata, sitenize herhangi bir eklenti, görsel, tema yüklemenize ya da güncellemenize izin vermez. Bu gibi yüklemeleri yapabilmeniz için WordPress geçici olarak bir klasöre ihtiyaç duymaktadır. Eğer bu klasör sunucunuzun PHP yapılandırmasına tanımlanmadıysa temporary folder lost hatasıyla karşı karşıya kalırsınız. Hatayı çözmek için bu klasörü oluşturmanız gerekmektedir.

 

İlk olarak FTP yolu ile dosyalara erişmeli ve wp-config.php dosyası üzerinde bir takım düzenlemeler gerçekleştirmelisiniz: define(‘WP_TEMP_DIR’, dirname( FILE ) . ‘/wp-content/temp/’); bu kodu wp-config.php dosyasına yapıştırın ve ardından kaydedin. Daha sonra klasöre giderek temp adında yeni bir klasör oluşturun

 

MAX EXECUTION TIME

 

Eğer WordPress sitenizde bu hata ile karşı karşıya kaldıysanız, PHP scripti için ayrılan süreden daha uzun bir süre scriptin yükleniyor anlamına gelmektedir.

 

Bu hatayı gidermek için htaccess dosyasına giderek manuel bir düzenleme yapmanız gerekmektedir. Ftp klasörüne giderek htaccess dosyasına script yüklenme süresini arttırmak amacıyla girmeniz gereken kodu yüklemelisiniz. Kod;  php_value max_execution_time 60

 

SYNTAX ERROR

 

Syntax error, kullanılmakta olan programlama dilinin kurallarına uyulmadığı takdirde kişinin karşısına çıkan hatadır. Bu hatayı kolayca giderebilirsiniz. Öncelik olarak hata kodunun bulunduğu satırı tespit ederek, satır üzerinde gerekli düzenleme yapılmalıdır. Sonrasında ftp’den bağlanarak ilgili dosyanın ilgili satırını açıp gerekli olan düzenleme yapıldıktan sonra hata düzeltilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir