E-ticaret nedir? Nasıl Yapılır?

 E-ticaret, şirket, dükkan veya işletmenin, bulunduğu sokak, şehir hatta ülke dışında bile olsa rahat bir şekilde satışını gerçekleştirebildiği, tüketici veya kullanıcı bulabildiği, ödemeleri anlık olarak alabildiği platformun tamamına e-ticaret adı verilmektedir.

Hızla gelişen teknolojiye ve iletişimin de giderek yaygınlaşmaya başlamasıyla, alternatifler bu zamana kadar görülenin en üstüne çıkmış durumda. Kolay iletişim, insanların alışveriş alışkanlıklarını da neredeyse tümüyle değiştirdi. Bu kadar hızlı ve kullanılabilir bir şekilde değişkenlik gösteren süreç ile birlikte, ticaret de online bir mecra haline gelmeye başladı; alışverişte artık anlık ve internetten satış hüküm sürüyor. Orta ölçekli firmalardan küçük esnafa kadar hepsi internet ortamında yani e-ticarette yerini almaya başladı.

NASIL YAPILIR?

E-ticaret, ilk olarak satılabilir olan bir ürünü ya da bir fikri, kullanıcıların dikkatlerini toplayacak bir şekilde hazırlanan görsel veya yazılı anlatımlarla, reklamlarla; sosyal medyada bir sayfa, e-ticaret web sitesi veya donelerinizi sergileyebilme imkanı bulabileceğiniz herhangi bir online mecrada sunumunuzla başlamaktadır. Doğru bir ürün oluşturmanız veya öne sürdüğünüz bir fikri alıcı kitle ile buluşturmanız sizi satışa bir adım daha yaklaştırmaktadır. Satışı ileriye götürebilmesi için hazırladığınız sayfa ya da sunum müşteri kitlesine güven aşılamalı, ortada herhangi bir soru işareti bırakmamalı ya da soru işareti varsa sistem üzerinden cevaplanmalıdır.

Satış en hızlı kredi kartı ödemesi ile gerçekleştirilmektedir ancak iyi bir ikna kabiliyeti, satışı havale veya kapıda ödeme yöntemine de götürebilmektedir. Önemli olan asıl mesele satış bittikten sonra ciddi bir destekçi kitlesi ve sadık müşteriler oluşturabilmektir.

BÜTÇE NE KADAR OLMALI?

 Hedefiniz ne kadarsa, ayırmanız gereken bütçe de onunla doğru orantılı olur. Örnek vermek gerekirse; hedefinizde kısa bir süreç içerisinde stoklarınızı tüketmek ve yeni ürünler satışa sunup daha fazla kar elde etmek varsa farklı bir bütçeye ihtiyacınız olacak; aylık olarak belli miktarlarda ürün satsam benim için yeterli diyorsanız da farklı bir bütçeye ihtiyaç duyacaksınız. İşiniz aynı iş, işinizi gerçekleştireceğiniz mecra da aynı ancak belirlediğiniz hedef, ön görüleriniz, sizin gösterdiğiniz sabır ve acele bütçenizi belirleyen unsurlardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir