CPanel nedir ? Ne İşe Yarar?

Cpanel ; Linux sunucularında hosting müşterilerinin ve webmasterların gerçekleştirdikleri işlemleri interaktif bir şekilde yapmalarını sağlamakta olan; oldukça popüler ve lisans gerektiren bir web hosting kontrol paneli uygulaması olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Hosting hesabı ile ilgili bütün işlemler Cpanel üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

CPANEL NE İŞE YARAR?

 – E-posta: E-posta hesabı ekleyebilmekte veya silebilmekte, webmail kullanabilmekte, otomatik cevaplayıcı oluşturabilmekte, e-postayı filtreleyebilmekte ve kısaltabilmekte, e-postaları izleyebilmekte, e-posta listeleri oluşturabilmektedir.

Site yönetimi: Cpanel şifrenizi değiştirebilir ve FTP hesaplarınızı yönetebilir. Bunun dışında disk ve transfer kullanımınızı görüntüleyebilir, online dosya yöneticisi ile tüm dosya işlemlerinizi gerçekleştirebilmektedir. Web koruması ile dosyalarınızı koruyabilme özelliğine sahiptir, hata sayfalarınızı da özelleştirebilir. Adres yönlendirmeleri yapabilir ve alt alan adlarınızı yönetebilme özelliğine sahiptir.

Analizler; Cpanel ile sitenizin analizlerini gerçekleştirebilirsiniz. Cpanel eklentileri, örnek vermek gerekirse Awstats, sitenize kimin ne zaman geldiğini veya ne kadar tıkladığını,ip adreslerini veya hangi adresten geldiklerini, arama motoru kayıtlarını, hangi web tarayıcılarının kullanıldığını ve bunun gibi aha birçok kaydı ayrıntılı bir şekilde size sunabilme özelliğine sahiptir.

CPANEL AVANTAJLARI

 – Sunulan panel hizmeti hosting yönetimi açısından çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

cPanel, kullanıcısının hem zaman kaybetmesine engel olan hem de sunucu yönetimini tam anlamıyla bilmese de kullanıcıların çok kolay bir şekilde sunucu yönetimi yapmasına yardımcı olan bir paneldir.

– Panelin üzerinde sunucu yönetiminizi kolaylaştırmak adına bütün her şey mevcut olarak bulunmaktadır. Bunun en başında ise hostinginizi açma/kapatma, sunucuda çalışmakta olan servisleri izlemePHP ve Apache servislerini düzenleyebilme vb. gibi birçok özelliği içerisinde barındırmaktadır.

– Eğer WHM/cPanel kurulu olmasaydı Linux işletim sisteminin üzerinde görsel arayüz bulunmadığından kaynaklı olarak bütün işlemlerinizi komut satırı üzerinden yapmanız gerekecekti. Linux kullanımı ile ilgili bilgi sahibi olmayan herhangi bir kişi için bu çok zor hatta neredeyse imkansız denebilecek bir boyuttadır. Bu nedenle de eğer hosting yönetimi açısından bir panel arıyorsanız, WHM/cPanel sizin tüm isteklerinizi ve gerekliliklerinizi kesinlikle karşılayacaktır.

– WHM arayüzü dışında, hosting açıldıktan sonra da bu hostingin yönetiminin sağlanması açısından bir cPanel arayüzü daha mevcuttur. Bu arayüz, bir hostingi yönetirken gerekli olan bütün hizmetleri içerisinde bulundurmaktadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir