503 Service Unavailable Hatası Nasıl Çözülür?

Zaman zaman bilgisayarımızın ekranında o malum yazı beliriverir. Error 503 service uyarısı bize işlerin pek de yolunda gitmediğini anlatır. Teknoloji ile de ilgimiz yoksa ne yapacağımızı bilemeyiz fazla. Peki sorun nerden kaynaklanıyor? Nasıl oluyor da bu hata bizim ekranımızda yansıyabiliyor? Öncelikle bu sorunun tek bir nedeni yok. Onu söyleyelim. Bilgisayarı açıp kapatalım çözülür taktiği burada işler de değil. Çünkü bilgisayarın aksamlarından kaynaklanmıyor sorun.

Hata Nerden Kaynaklanıyor Bunun Tespiti Önemli
  • İlk olarak bakılması gereken aşırı RAM kullanımı var mı onun kontrolü. Çünkü aşırı RAM kullanımı internet akışını etkiliyor. Sonra da malum son tabiiki.
  • İnternet trafiğinde bir yoğunluk varsa o da hata uyarısı verebiliyor. Eğer ulaşmak istediğiniz site çok yoğun girişe sahipse ağırlık oluşuyor. Ve sitenin algoritması bu sorunu kaldıramıyor. Siz de siteye ulaşamıyorsunuz doğal olarak. O esnada kimse ulaşamıyor zaten. Rahat olun.
  • Uygulama havuzu dediğimiz application pool’un işler halde olmaması ulaşmaya çalıştığınız siteye girişi engelleyen diğer bir olumsuzluk.
  • Sunucunun çok iyi şekilde işleme konmaması. Bunu ayrı olarak değerlendirirsek bu sonuçtan kaynaklı bakım çalışmasını da ayrı değerlendirmemiz gerekir. Ya bağlanmak istediğiniz sunucu iyi değil ya da iyi olmamadan kaynaklı yaşanan sıkıntının bakımla çözülmesi bekleniyor. Her ikisinde de error uyasını alırsınız.

Gördüğünüz üzere error 503 uyarısının sebepleri çeşitli. Karşılaştığınız zorluk aradığınız siteye girememek. Ancak nedenleri çeşitli olunca çözümleri de çeşitli oluyor.

Panik Olacak Bir Durum Yok Çözümler Sınırsız

Nasıl çözeriz diye soruyorsanız, yol çok tespit ise bilen birinin varlığına bağlı. İlk olarak application poola çok dikkat etmek gerekiyor. Burada sorun varsa IIS hizmetinin baştan aktif edilmesi gerekebilir. Veya bazen çözüm o kadar karmaşık olamayabiliyor. Başka bir web tarayıcısı kullanmak sorunu çözebiliyor. Tavsiyemiz paniğe kapılmadan ve pahalı yöntemlere gitmeden tarayıcılar arası geçiş yapmak. Diğer bir seçenek trafiği kontrol. Bu trafik sitenin kendisinden olabilir. O zaman en tenha zamanı kollamanız gerekiyor. Her şey hafiflediğinde siteye giriş yapabilirsiniz. Bu trafik sizin açınızdan da olabilir. Bunu da denetlemek size kalmış. Ben anlamam diyorsanız muhakkak bilen birine gösterin. Bu soruna en kısa zamanda çözüm bulacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir