404 found hatası çözümü

WordPress 404 Not Found Hatası Nedir (Ve neden Ortaya Çıkar)

WordPress 404 hatası, web tarayıcınızın bulmakta güçlük yaşadığı bir sayfaya erişmeyi denediğinizde ortaya çıkar. Kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak hata iletiı biraz değişkenlik izah edebilir. Örneğin Firefox’da “404 Not Found” hatası rağmenıza çıkabilirken öteki tarafta Chrome “404. That’s an error” şeklinde görünebilir:

Chrome 404 Hatası görünümü

Bu hata mesajlarının biraz üstü kapalı olsa da herhangi bir websitesi kendi özel 404 hata sayfasını oluşturabilir. Bu işlem lüzumlu değildir ancak ziyaretçilere sitenin düzgüsel şartlarda çalıştığını sadece yalnız ilgili sayfaya ulaşılamadığını haber vermek için kullanışlıdır.

Görünümlerini bir tarafa bırakırsak, WordPress 404 hatasının sebebi biroldukça farklı şey olabilir. Bu sebeplerden bazıları:

Yanlış yazılan URL. Bazı durumlarda hatanın kaynağı sayfanın URL adresine yazılan yanlış bir karakterden kaynaklanıyor olabilir.
Önbellek problemlerı. Bazı zamanlarda tarayıcınız, erişmek dilediğiniz sayfayı bulunamıyorken önbelleğe almış olabilir ve dolayısıyla site herkese çalışırken sadece size çalışmıyor gibi görünebilir.
Domain Name Server (DNS) ayarları. Domain adresiniz henüz kullandığınız DNS üzerinden eşleşmemiş olabilir ve bu durumda sitenin ilgili sayfasına ulaşmaya çalışırken hata iletisiyle karşılaşabilirsiniz.
WordPress uyumluluk sorunları. Bazı durumlarda bir eklenti yada temadaki problem WordPress’in URL ve kalıcı bağlantı oluşturmasına engel olabilir. Bu durumda herhangi biri artık çalışmayan bir URL’yi açmaya çalışmış olduğunda WordPress 404 hatası ortaya çıkar.

404 not found hatasının yalnız WordPress’e özel bir problem olduğunu düşünmeyin. Websitenizin kullandığı platformun önemi olmaksızın bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Ancak eğer WordPress kullanıyorsanız bir avantajınız var o da sorunun çözümü için bulabileceğiniz detaylı çözümler. Şimdi WordPress 404 hatası çözümü için neler yapabileceklerinize geçelim.

WordPress 404 Hatası Çözüm Öncesi Yapmanız Gerekenler

Sıradaki birkaç bölümde, bazı WordPress backend dosyalarını düzenleyeceğiz. Tüm süreci sizinle birlikte yapacağımızdan aslabir şey yanlış gitmeyecektir. Sadece bazı hassas WordPress dosyalarını düzenleyeceğimizden önlem olarak websitenizi yedeklemeyi unutmayın.

Şimdi bir File geçirme Protocol (FTP) istemcisi indirmelisiniz. Bizim tavsiyemiz açık kaynak kodlu olan ve ihtiyacınız olan tüm özelliklere haiz FileZilla programıdır. İndirme ve kurulum işlemi tamamlandığında WordPress 404 hatasının çözümüne geçebiliriz.

WordPress 404 Hatasının Çözümü (3 Farklı Yöntem)

Bazı durumlarda WordPress 404 not found hatası kendi kendiliğine düzelebilir. Bu vaziyet genellikle sorun web hosting sağlayıcınızda olduğunda yaşanır. Çözümleri uygulamaya başlamadan önce 5-10 dakikanızı ayırarak web sitenizi yenileyip yine denetim edin.

Eğer hata hala devam ediyorsa, hatanın kaynağı websiteniz olduğuna kesin olabilir ve çözümleri tek tek uygulamaya başlayabiliriz.

1. WordPress Kalıcı Bağlantıları Sıfırlayın
WordPress 404 hatasının en yaygın sebeplerinden birisi WordPress’in kalıcı bağlantılarınızı oluşturma şeklidir. Bildiğiniz üzere WordPress yazılarınızın ve sayfalarınızın bağlatı formatları için çeşitli seçenekler sunmakta. Örneğin platformu kullanarak mütevazı rakamlar kullanabilir veya yazınızın başlığını URL olacak şekilde düzenleyebilir:

WordPress Kalıcı Bağlantı Yapısını değiştirme

Her iki durumda da WordPress 404 hatası ile karşılaşmış olduğunızda ilk yapmanız ihtiyaç duyulan kalıcı bağlantıları sıfırlamaktır. Bunu yapabilmenin iki yolu var, birincisi admin panelinizi kullanarak ikincisi ise FTP aracılığıyla. Eğer yönetici panelinize erişiminiz varsa bu bölümün devamındaki adımları uygulayın. Eğer erişiminiz yoksa ikinci adıma geçin.

Eğer WordPress yönetici panelinize girebiliyorsanız, öncelikle Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar sekmesini açın. Burada sitenizin halihazırda kullandığı site altyapısını görebilirsiniz. Bu durumu geçici olarak değiştirip kalıcı bağlantı ayarlarını sıfırlamanız mümkün.

Şu an için Genel Ayarlar’ın altında bulunan Düz seçeneğini işaretleyin ve sayfanın en altındaki değişiklikleri Kaydet butonuna basın:

Sayfa yine yüklenecek. Peşinden önceki kalıcı bağlantı ayarınızı seçerek değişiklikleri tekrar kaydedin. WordPress kalıcı bağlantı yapısını sıfırlamak bundan ibaret.

Şimdi tarayıcınızı açın ve normal websitenize yine girmeyi deneyin. Önceden WordPress 404 hatası ile karşılaşmış olduğunız sayfaları açın ve hatanın devam edip etmediğini denetim edin. Eğer hata gitmişse kendinizi ödüllendirebilirsiniz, ilk denemede sorun çözüldü!

2. WordPress .Htaccess Dosyasını Kurtarma

WordPress kalıcı bağlantı yapısında değişiklik yaptığınızda bu değişiklikler .Htaccess adı verilen bir dosyaya kaydedilir. Bu özel dosya WordPress’in sunucularla mesajşimini yönetir ve sayfalarınız için URL adresleri oluşturur.

Eğer WordPress 404 not found hatası sebebiyle yönetici panelinize erişemiyorsanız, kalıcı bağlantıları sıfırlamak için .htaccess dosyasını manuel olarak düzenlemelisiniz. Başlangıç için web sitenize FTP vasıtasıyla bağlanın ve WordPress root klasörünü açın. Bu dizin WordPress kurulumunuzu içerir ve genellikle public_html yada www klasörü içinde konumlandırılmıştır:

WordPress Root Klasörü Görünümü

Bu klasörü açın ve içinde .Htaccess dosyasını bulun. Eğer FileZilla kullanıyorsanız .Htaccess dosyasına sağ tıklayarak Görüntüle/Düzenle seçeneğine tıklayın. Bu seçeneğe tıkladığınızda dosyanın bir kopyasını bilgisayarınıza indirebilir ve yerel metin editörünüzle düzenleyebilirsiniz. Artık değişimler yapabilirsiniz.

Eğer bu dosyadaki kodların ne işe yaradığını bilmiyorsanız endişelenmeyin. Burada herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Ancak yapabileceğiz şey, varsayılan WordPress .Htaccess kodunu değiştirmektir, aşağıda bunun iyi mi göründüğünü görebilirsiniz:

  • # BEGIN WordPress
  • <IfModule mod_rewrite.c>
  • RewriteEngine On
  • RewriteBase /
  • RewriteRule ^index\.php$ – [L]
  • RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
  • RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
  • RewriteRule . /index.php [L]
  • </IfModule>
  • # END WordPress

 

Bu .htaccess dosyasının çıplak halidir, hiçbir değişime uğramamıştır. Bu sayede kalıcı bağlantı yapısında icra ettiğinız herhangi değişim silinecektir. Şimdi eski .htaccess dosyanızın içindekileri yedekleyin ve yukarıdaki kod satırlarını içine yapıştırın.

Bunun ardından değişimleri .htaccess dosyasına kaydedin ve onaylayın, hepsi bu kadar. WordPress kalıcı bağlantıları manuel olarak sıfırlamış oldunuz.

Bu noktada yeniden WordPress’e erişmeyi denemelisiniz. WordPress 404 hatası çözülmüş olmalı. Sadece rakamlardan oluşan URL adreslerini sevmiyorsanız, kalcıı bağlantıları eski haline çevirmek isteyebilirsiniz.

Ihmal etmeyin, kalıcı bağlantıların görünümünü yönetici panelindeki Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar sekmesini kullanarak değiştirebilirsiniz. Tüm yapmanız gereken web sitenizi 404 hatası işgal etmeden önceki ayarlarınızı seçerek değişimleri kaydetmek. Ardından herşey eskisi benzer biçimde olmalı.

3. WordPress Tema ve Eklentilerini devre Dışı Bırakma

Daha önce belirttiğimiz benzer biçimde bazen eklenti ve temalarınız WordPress URL yapısını ayarlarınıza bağlı olarak etkileyebilir. Eğer yukarıdaki yöntemleri uyguladıktan sonrasında hala WordPress 404 not found hatası ile karşılaşıyorsanız temalarınızı ve eklentilerinizi dönem dışı bırakmayı denemelisiniz.

WordPress yönetici paneline erişiminiz olup olmadığına bağlı olarak bunu yapabilmenin iki farklı yolu bulunuyor. Eğer erişiminiz var ise Eklentiler > Tüm Eklentiler sekmesini açın ve her bir eklenti için aşağıdaki adımları izleyin:

1-)Eklentinin altında bulunan Devre Dışı Bırak butonuna tıklayın.
2-)Sitenizi yenileyerek 404 hatasını denetim edin.
3-)Eğer hata devam ediyorsa, dönem dışı bıraktığınız eklentiyi yine etkinleştirin.
4-)Sıradaki eklenti devre dışı bırakın ve bir ile ikinci adımı tekrarlayın.

Buradaki amacınız her bir eklentiye şüpheli benzer biçimde davranarak tek tek kontrol etmek. Dilerseniz bütün eklentileri tek seferde devre dışı bırakabilirsiniz sadece çoğu durumda hatanın kaynağı yalnız tek bir eklentidir. Eğer eklentilerden birini devre dışı bıraktığınızda hata çözüldüyse, yapabileceğiniz üç şey bulunuyor. Bir güncelleme olup olmadığını denetim edebilir, yeni bir güncelleme gelene kadar eklentiyi dönem dışı bırakabilir yada eklentiyi silerek alternatif bir tane yükleyebilirsiniz.

Eğer tüm eklentileri kontrol ettikten sonrasında hata hala devam ediyorsa, aktif temanızın 404 hatasına sebep olup olmadığını denetim etmelisiniz. Bu süreç çok daha hızlıdır çünkü tek bir temayı denetim etmeniz gerekiyor. Temalar sekmesini açın ve etken temanızı herhangi farklı bir temayla değiştirin:

Şimdi WordPress 404 not found hatasının çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Eğer çözüldüyse seçenekleriniz yine aynı, bir güncelleme bekleyebilir yada yeni bir tema yükleyebilirsiniz. WordPress tema değiştirmesi biraz başınızı ağrıtabilir sadece uzun vadede hataların önüne geçmek için oldukca etkilidir.

Eğer yönetici panelinize erişiminiz yoksa tema ve eklentilerinizi FTP aracılığıyla manuel olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapabilmek için websitenize FileZilla ile bağlanın ve public_html/wp-content dizinini açın. Burada birkaç klasör görmüş olacaksınız, bunlardan iki tanesi plugins ve themes klasörleri:

WordPress tema ve eklenti klasörleri

Öncelikle eklentiler dizinini açın. Burada websitenize yüklediğiniz her bir eklenti için bireysel klasörler görmüş olacaksınız. Yapmanız gereken bu klasörlerden birini seçerek sağ tıkladıktan sonra Yeniden Adlandır seçeneğine tıklamak:

Klasörün ismini eklenti-kapatıldı gibi benzer biçimde rahat hatırlayabileceğiniz birşeyle değiştirin. Eklenti klasörünün adını değişiklik yapma işlemi WordPress’in bu eklenti devre dışı bırakmasını sağlıyor. Şimdi 404 hatasının denetimü için yeniden sitenizi açmayı deneyin. Eğer hata devam ediyorsa, klasörün ismini orjinal haline çevirin ve aynı işlemi diğer eklenti klasörlerine uygulayın.

Eğer eklentilerden herhangi birisi hatanın kaynağı olarak ortaya çıkarsa yapmanız gerekeni biliyorsunuz ki. Sadece eklentilerde mesele yoksa wp-conten > themes klasörünü açın. Burada etken temanızın klasörünü bularak yine adlandırın, tıpkı eklentilere icra ettiğinız benzer biçimde:

WordPress her zaman için etken bir temaya ihtiyaç duyduğundan, temanızı dönem dışı bıraktığınızda sistem varsayılan temayı işleyişe sokacaktır. Bu durum sitenizin görünümünü etkileyecektir ancak endişelenmeyin çünkü bu vaziyet geçici.

Eğer hata bu işlem sonucunda ortadan kalktıysa, yeni bir tema bakmak isteyebilirsiniz. Fakat, hata devam ediyorsa, tema klasör ismini orjinaline çevirerek yine aktifleştirebilirsiniz.

Sonuç

WordPress 404 not found hatası sıradan görünebilir sadece büyük çaplı hasara sebep olabilir. Eğer ziyaretçileriniz istedikleri sayfalara erişemiyorsa, gereksinimları için farklı kaynaklara yönelebilir. Bu da kaybedilen trafik ve potansiyel olarak düşük ziyaret sayılarına sebep olabilir.

Her neyse ki bu WordPress hatasının çözümü için çeşitli yollar bulunuyor. Bunlardan bazıları eklentilerinizi ve temalarınızı dönem dışı bırakmak, .Htaccess dosyasını kurtarmak ve kalıcı bağlantılarınızı sıfırlamak olarak sıralanabilir.

WordPress 404 hatası ile ilgili sorularınız, görüşleriniz ve fikirleriniz varsa aşağıdaki yorumlar kısmınü kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz!

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir